Rezidence Doyle se nachází v srdci historické památkové zóny v Rose Parku v australském Adelaide. Je důkazem moderního architektonického stylu plynule integrovaného do tradiční místní historické zástavby. Přístavbu doprovázela částečná rekonstrukce původního domu postaveného v prostorném bloku o rozloze 1 100 m2. Zdařilý projekt vdechl obydlí nový život a zároveň zachoval jeho historický půvab.

Promyšlený přístup

Hlavním úkolem náročné zakázky bylo přání klientů žít v moderním prostorném domě, ovšem při zachování respektu ke konzervativnímu uličnímu rázu oblasti. Pětičlenná rodina se třemi malými dětmi hledala rovnováhu mezi moderním výrazem a útulností rodinného domu.

K původní budově bylo potřeba přistavět kuchyň, prádelnu, toaletu a prostor pro zábavu. Kromě toho majitelé požadovali domácí kancelář a knihovnu, která by poskytla klidné místo k práci dlouho do noci, aniž by to rušilo spící členy rodiny. Navíc tři aktivní děti potřebovaly dostatek úložných a dobře organizovaných prostor pro boj s každodenním nepořádkem.

Když byli klienti dotázáni na svou vizi, okamžitě prohlásili: „Chceme moderní bydlení, které nebude působit jako letecký hangár.“

Konzolové mezipatro

Pro sladění se stávající uliční zástavbou zvolil projekční tým plochou střechu, která minimalizovala vizuální dopad přístavby. Dále architekti ze studia Glasshouse Projects navrhli konzolové mezipatro. S úspěchem se zhostilo dvojrole – slouží jako domácí pracovna a knihovna a zároveň zastřešuje venkovní společenský prostor. Rodina díky němu získala cenné metry čtvereční navíc.

Architekt Don Iannicelli o návrhu řekl: „Vytvoření ploché střechy umožnilo vizuální minimalizaci celkové stavby a měřítka. Konzolové mezipatro posazené nad kuchyní a obývacím prostorem je orámované nadrozměrným prosklením a udržuje spojení s rušným rodinným životem dole.“

Využití přirozeného světla

Velká okna v zadní části obydlí plně využívají severního slunce (Austrálie leží na jižní polokouli) a zaplavují interiér přirozeným světlem a teplem. Střešní okno o délce 9,8 metru elegantně propojuje novou přístavbu se starší částí domu a vytváří mezi nimi plynulý přechod. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se dozvědět o povedené přístavbě ještě víc?

  • Propojení vnějšího a vnitřního prostoru
  • Maximalizace solárních zisků
  • Volba materiálů pro schodiště a zabudování v prostoru
  • Úskalí práce s původními materiály domu
  • Informace o projektu

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v březnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. února 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články