Venku je na nule, jenže vy cítíte, jak vám chodidla v teplých botách vlhnou. Studený pot je nepříjemný a nejrychlejší řešení je, jít si vyměnit ponožky. Za chvíli se však situace opakuje. Nadměrné pocení nohou není závažné, důsledky vás ale mohou značně omezovat – patří mezi ně nejen zápach, ale i zvýšené riziko plísňových infekcí.

Libeček proti zápachu

Pokud máte pocit, že zápach zaženete parfémem či sprejem, jste na velkém omylu. Když se zápach z potu smísí s vůní kosmetiky, je to až vražedná kombinace. Zkuste zařadit do svého jídelníčku libeček, který pomáhá proti zápachu z nohou.

Na čtvrt litru stačí jeden asi patnácticentimetrový stonek libečku s listy, který nadrobno nakrájíte a zhruba pět minut necháte vařit. Nápoj pijte chladný ráno a večer. Odvar si můžete připravit i na dva dny dopředu a uchovávat ho v lednici. Nečekejte však zázraky ze dne na den. Skutečný rozdíl pocítíte až po týdnu či deseti dnech konzumace. Důležité také je, abyste dodržovali dostatečný pitný režim.

Zdroj: Youtube

Pomůže i rozmarýn, máta a šalvěj

Tyto bylinky působí antibakteriálně, snižují nadměrné pocení nohou a taktéž eliminují zápach. Připravte si dva hrnky vody (jeden hrnek = 250 ml), dvě lžíce sušeného rozmarýnu a lžíci sušené máty a šalvěje. Vodu ohřejte, přidejte bylinky, nechte 15 minut odstát a přeceďte.

Uvařte si černý čaj

Třísloviny, které se nacházejí v černém čaji, pomáhají regulovat pH pokožky chodidel. Pravidelné koupele snižují nepříjemný zápach a vytváří ochrannou vrstvu proti infekcím, které způsobují praskliny a hromadění odumřelé kůže. Tři lžíce černého čaje vsypte do dvou hrnků vroucí vody a nechte 15 minut odstát. Přefiltrujte sítkem a vlijte do nádoby.

Přeslička zmírňuje pocení nohou a dlaní

Nejlepší a nejrychlejší účinek má přeslička formou tinktury. Polévkovou lžíci roztoku dejte do lavoru s vodou a máchejte v něm nohy. Přesličkovou tinkturu si lze také nakapat na odličovací tampón a potírat si jí chodidla a místa mezi prsty, případně i dlaně, pokud se vám nepřiměřeně potí.

Koupele můžete ještě podpořit čajem z nasušené přesličky. Přeslička obsahuje křemičitany, zlepšuje stav kůže, nehtů a vlasů. A jak si připravit přesličkovou tinkturu? Vezměte 150 g přesličky a 200 ml lihu, nechte dva týdny louhovat, přeceďte a přelijte nejlépe do tmavé lahve. Tinkturu si však můžete zakoupit i v prodejnách zdravé výživy.

Odvar z dubové kůry

Když se vám hodně potí chodidla, pomáhá silný odvar z dubové kůry, ve kterém si budete umývat nohy. Kromě toho dubová kůra pohlcuje i nepříjemné pachy a má pozitivní vliv na mykózy. Když vydržíte a koupele budete provádět pravidelně alespoň dvakrát týdně po dobu dvou měsíců, dojde ke zlepšení problému potivých nohou.

Zdroj: ireceptar.cz, novinky.cz

Související články