Půdopokryvné rostliny nejenže dodají vaší zahradě barvu a krásu, ale také přitahují a podporují opylovače. Ale ty hlavní důvody, proč si je do zahrady pořizujeme, jsou, že brání plevelům v ovládnutí plochy, zastavují erozi na svahu nebo se jim daří na místech, kde nic jiného neroste, například v suchém stínu pod stromy. Protože většina půdopokryvných rostlin jsou trvalky, nemají velké nároky na pěstování. Jako půdopokryvné rostliny se hodí i některé druhy nízko rostoucích keřů. 

Před výsadbou trvalkových květin nebo keřů zvažte, jakému slunečnímu záření je oblast, kam je plánujete dát, vystavena. Za plné slunce se považuje 6 a více hodin přímého slunečního svitu denně, zatímco za polostín asi tři hodiny. Úplný stín znamená, že do oblasti nedopadá žádné přímé sluneční světlo, nebo možná jen krátce mírné ranní slunce. Důležité jsou také jejich nároky na vláhu, některé pijí hodně, jiné si v suchu libují. 

Pozornost věnujte také rozestupům mezi rostlinami při výsadbě. Pokud chcete plochu rychle zaplnit, musíte je sázet blízko u sebe, jinak může trvat roky, než se dočkáte kýžených výsledků. Naše rada? Přečtěte si popis rostliny a dodržte doporučené rozestupy, aby se rostliny rychle zapojily.

Níže jsme shromáždili nejlepší půdopokryvné rostliny, kterými můžete ozvláštnit svou zahradu. 

Čistec vlnatý 

Je známý jemnými chloupky, které jsou často přirovnávány ke králičím nebo oslím uším. Listy čistce (Stachys byzantina) vypadají, jako by byly pokryty světle šedým prachem, a jeho jemné, decentní květy vynikají fialovou barvou. Tato půdopokryvka je stálezelená a dává přednost slunným stanovištím. Velmi citlivě reaguje na přemokření.

Barvínek menší 

Název mluví sám za sebe. Barvínek menší (Vinca minor) dorůstá výšky pouze 10 až 30 cm. Jeho listy zůstávají po celý rok tmavě zelené, ale na jaře barvínek nese drobné modré květy, které tuto jinak nenápadnou rostlinu promění v oslnivý půdní pokryv. Velmi snadno se pěstuje a daří se mu téměř na každém místě.

Mařinka vonná

Mařinka vonná (Galium odoratum) je známá svou omamnou vůní, která se projeví, když rostlina zavadne. Je také vynikající půdopokryvnou rostlinou, zejména na stinných záhonech. Tato lesní rostlina rychle roste a pokryje půdu drobnými bílými květy. Má sladkou chuť a můžete ji využít na přípravu limonád. Také můžete mařinku zašít do plátěných sáčků a dát do skříně mezi prádlo, odpuzuje totiž moly. 

Kakost český

Odolné kakosty (Geranium sp.) jsou neuvěřitelně všestranné rostliny, protože se jim daří na slunci i ve stínu a ve většině půdních typů. Vypadají dobře téměř ve všech stylech výsadby, od chalupářských zahrad až po modernější projekty. Skvěle se hodí pro pěstování v přední části záhonu a pod keři či růžemi. Kvetou v široké škále barev, od bílé po růžovou a modrou. Nejsou stálezelené, takže jejich listy v zimě odumírají, ale kvetou několik měsíců - od pozdního jara do začátku podzimu, a jsou oblíbené u včel. Jedním z nejlepších kakostů je Geranium „Rozanne“, jehož zářivě modré květy rozjasní zahradu v létě na několik měsíců.

Dlužicha

Pěstuje se pro své atraktivní, stálezelené a vroubkované listy v různých barvách, od zelené přes světle oranžovou až po červenou, fialovou a téměř černou. Dlužichy (Heuchera) tvoří atraktivní trsy a jsou užitečným půdním krytem na stinných místech. V létě nesou také stonky drobných květů.

Vonné bylinky

Nízko rostoucí, rychle rozrůstající se bylinky jsou ideální pro pokrytí půdy nebo jako náhrada trávníku a jako bonus najdou využití ve vaší kuchyni. Jejich květy jsou také nesmírně oblíbené u včel. Vysazujte je na slunných suchých místech. Vyzkoušet můžete tymián, oregano, heřmánek nebo mateřídoušku, nebo všechny a vytvořte si koberec plný vůní. 

Tlustonitník klasnatý 

Vytváří hustý stálezelený koberec lesklých, vroubkovaných listů s drobnými bílými květy v květnu a červnu. Tlustonitník (Pachysandra terminalis) se hodí jako půdní kryt pod stromy a dobře se mu daří i v suchém stínu. Má rád kyselé půdy, proto se často pěstuje jako půdní kryt pod rododendrony.

Bergenie

Bergenie jsou odolné rostliny, které rychle vytvářejí husté trsy. Mají velké, lesklé, stálezelené listy, z nichž se některé v zimě zbarvují do atraktivní červené barvy. V dubnu a květnu bergenie nasazují půvabné růžové květy. Dávají přednost vlhké, dobře propustné půdě na stinném místě, ale dobře snášejí i sucho. Jsou dobrou alternativou k hostám, které jsou také dobrým půdním krytem ve stínu, ale bergenie méně chutnají slimákům.

Levandule

Levandule jsou skvělou volbou pro předzahrádku, jako výsadba pod růže, k olemování cest, nebo zakrytí slunné plochy. Levandule úzkolistá je stálezelená a odolnější než francouzské či španělské levandule. Květy jsou velmi atraktivní pro včely. Pěstujte ji v dobře odvodněné půdě na slunném místě.

Zdroj: gardenersworld.com, goodhousekeeping.com, plantura.garden

Související články