Předtím, než dopřejete čtyřnohým společníkům volný pohyb na zahradě, zkontrolujte, zda jim tam nehrozí žádné nebezpečí. V první řadě je důležité mít přehled o všech druzích rostlin, které se v prostoru nacházejí. Mezi okrasné rostliny se totiž řadí také několik jedovatých druhů, které bývají nebezpečné nejen pro lidi (zejména malé děti), ale také pro domácí mazlíčky.

Mezi takové rostliny patří například jedna z nejnebezpečnějších – oleandr. Tato populární okrasná rostlina obsahuje ve všech svých částech toxické látky, které mohou způsobit vážné otravy u psů, koček i dalších mazlíčků.

K dalším prudce jedovatým patří skočec obecný neboli ricinový keř. Pro kočky jsou extrémně nebezpečné lilie, přičemž i malé množství pylu či šťávy z lilie jim může způsobit selhání ledvin. Další toxické rostliny jsou buxus, tis, cesmína nebo rododendron, ale také třeba cibulky narcisů, tulipánů a hyacintů, kosatce a krokusy.

Co dělat při otravě?

Prevencí je vybrat si okrasné rostliny, které pokud možno jedovaté nejsou. Pokud už ale zahrada založená je, dbejte v těchto případech zvýšené opatrnosti: „Jakmile váš pes nebo kočka pozře rostlinu, o které víte, že je jedovatá, je nutné je okamžitě odvézt k veterinárnímu lékaři a s sebou vzít i rostlinu, aby veterinář mohl určit, o jaký druh se jedná. Při otravách jde o čas – podle toho, jak rychle se zasáhne, můžeme ovlivnit množství vstřebané toxické látky a zkrátit následnou rekonvalescenci. Vyvolat zvracení je účinné pouze do cca 1 hodiny po pozření a nesmí se dělat u zvířat v bezvědomí, v křečovitých stavech a při pozření lepidel nebo pěnivých látek. Následně podáváme, pokud zvíře polyká, adsorbencia jako třeba živočišné uhlí, a to v dávce dle hmotnosti zvířete. Následuje rehydratace a podávají se také léčiva na ochranu trávicího traktu,“ popisuje MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D., ze Super zoo veterina.

Pozor na pesticidy a hnojiva

Používání pesticidů může být pro mazlíčky velmi nebezpečné, protože zapříčiňují otravy a vážné zdravotní problémy. Obezřetní buďte také při používání hnojiv, některá z nich totiž obsahují chemikálie, které jsou pro zvířata toxické.

Snažte se proto zajistit, aby zvíře nemělo přístup k čerstvě ošetřeným plochám. Pomoci vám s tím mohou různé plůtky či zátarasy, které zabrání přiblížení se k dané rostlině.

První pomoc

Jak postupovat v případě, že dojde ke kontaktu mazlíčka s toxickou chemikálií, která způsobuje poškození kůže? „Postižené místo je potřeba ihned oplachovat studenou vodou, není vhodné používat mýdlo ani kůži kartáčovat. Na poleptaná místa neaplikujeme žádné masti ani krémy, další ošetřování musí posoudit veterinární lékař. Při zasažení očí rozevřeme oční víčka a vyplachujeme proudem tekoucí vody minimálně 10 minut směrem od vnitřního koutku k zevnímu a po zajištění první pomoci okamžitě vyhledáme pomoc veterinárního lékaře,“ upozorňuje MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D.

Skrytá nebezpečí

Riziko poranění hrozí i na dalších místech zahrady – příkladem jsou díry v plotě, ostré předměty, trčící hřebíky, okraje rozmotaného drátěného pletiva, staré studny nebo nezakryté nádrže a sudy na vodu.

Vždy se je snažte co nejvíce zabezpečit a omezit přístup tak, aby se zvíře nezranilo. Platí to také o zahradním jezírku, u nějž hlídejte i kvalitu vody. Sinice jsou pro zvířata toxické a mohou způsobit vážné potíže – otrava se může vyvinout, pokud zvíře v kontaminované vodě plave nebo se jí napije.

Ochrana před vedry

Během horkých letních dnů myslete na to, aby se psi i kočky měli kam schovat před přímým sluncem a měli k dispozici stálý přístup k pitné vodě. Určitě nenechávejte v teplejších měsících domácí mazlíčky na zahradě na delší časový úsek bez kontroly a bez možnosti uchýlit se do zastíněných ploch. Předejdete tak možnému úpalu a dehydrataci.

Zdroj: superzoo.cz, www.denik.cz

Související články