Stručný souhrn z článku

  • Projekt "Obce v datech" odhaluje nejlepší místa pro život v ČR za rok 2023.
  • V čele žebříčku nejlepších míst pro život je Říčany u Prahy, následují Praha, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Hustopeče a další města, většinou ve Středočeském a Jihomoravském kraji.
  • Město Cheb se stalo "skokanem roku", když si polepšilo o 85 míst a dosáhlo 84. pozice.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Projekt Obce v datech už několik let u nás mapuje nejlepší místa pro život. Kvalitu života měří podle několika kategorií jako zdraví a životní prostředí, materiální zabezpečení a vzdělání či vztahy a služby. Která města se vešla do první desítky a která další stojí za zmínku?

Podívejte se, jak se baví v Hustopečích:

Zdroj: Youtube

Drahá jednička

Na 1. místo se opět dostaly středočeské Říčany. Město se nachází nedaleko Prahy, je dobře vybavené a navíc v přírodě. I přesto v Říčanech najdeme také minus nebo slabší parametry (každá hodnoticí kategorie je rozdělená do celé řady dalších parametrů). Zásadní je velice špatná finanční dostupnost vlastního bydlení, Říčany se v tomto ohledu umístily na 204. příčce, tedy téměř na konci.

Tady máte 10 nejlepších

V TOP 10 až na dvě výjimky najdeme místa snů ve Středočeském a Jihomoravském kraji, kolem hlavního města a Brna. Ony výjimky tvoří lázeňská Třeboň a město rekordů a kuriozit Pelhřimov.
1. místo: Říčany, Středočeský kraj
2. místo: Praha
3. místo: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Středočeský kraj
4. místo: Hustopeče, Jihomoravský kraj
5. místo: Černošice, Středočeský kraj
6. místo: Kuřim, Jihomoravský kraj
7. místo: Brno, Jihomoravský kraj
8. místo: Židlochovice, Jihomoravský kraj
9. místo: Třeboň, Jihočeský kraj
10. místo: Pelhřimov, kraj Vysočina

Něco lépe, něco hůře

V rámci projektu se hodnotilo přes dvě stě míst. Pokud se chcete podívat na jednotlivé parametry, stačí kliknout zde, napsat název obce, která vás zajímá, a vybrat hodnoticí kategorii. Nabídne se vám řada dalších kritérií. Například v rámci zdraví se rozlišuje index dostupnosti lékaře pro dospělé nebo pro děti, dojezd do nemocnice, dostatek (či opak) lékáren, znečištění ovzduší a jiné. Nicméně porovnání parametrů za loňský rok s předcházejícími lety je na vyžádání.

Skokani roku

Nejvíc poskočilo město Cheb, které si polepšilo o 85 příček a dostalo se na 84. místo. Právem mu patří nepsaný titul "skokan roku". Velký posun dále zaznamenaly Náměšť nad Oslavou (nyní 50. místo), Třebíč (nyní 92. příčka) nebo Karlovy Vary (nyní 108. příčka). Výzkum potvrzuje tendenci obliby menších měst s dobrou infrastrukturou a poměrem "cena/výkon".

Zaujalo nás

Aby se nám dobře žilo, potřebujeme také práci, ideálně slušně zaplacenou. V tomto směru hodně bodují města na severozápadu Čech (například Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Litvínov, Nový Bor či Kraslice) a také některá severomoravská (třeba Orlová či Třinec). Jde o místa s dobrou dostupností k našim zahraničním sousedům.

Zdroj: Obce v datech

Související články