Termín kolagen pochází z řeckého slova pro lepidlo - „kolla“ - což odkazuje na starý způsob výroby lepidla z vařící se koňské mršiny. Moderní produkce želatiny se od té původní příliš neodchyluje, vyrábí se totiž z vyvařených zvířecích kostí, kůží a chrupavek, zejména vepřových, hovězích, případně rybích. Ale i když želatina nezní módně jako kapusta a quinoa, rychle získává status „superpotraviny“.
Co je na vařených kostech tak zdravého?
- Kolagen tvoří téměř třetinu všech bílkovin v našem těle. Studie prokázaly, že želatina má potenciál snižovat ztuhlost kloubů, záněty, a dokonce hojit trhliny v chrupavce.
- Potřebujete rychlý zdroj bílkovin? I v tom vám může želatina pomoc. Obsahuje 18 aminokyselin, které jsou důležité pro růst a regeneraci svalů.
- Používá se v kosmetice, protože kolagen je látka, díky které je pleť pružná a bez vrásek. Ale produkce kolagenu se věkem snižuje. Studie ukázaly, že želatina by mohla pomoci tento efekt stárnutí omezit (a stojí mnohem méně než ty luxusní krémy proti vráskám). Také vyživuje nehty a dělá je pevnějšími.
- Zlepšuje zdraví střev. Aminokyseliny obsažené v želatině vyživují střevní sliznici, což pomáhá léčit zánětlivá poškození, která mohou být způsobena špatnou stravou, užíváním léků, citlivostí na potraviny nebo netěsností střev.
- Léčí i v žaludku. Želatina pomáhá zvyšovat množství žaludečních šťáv, které rozkládají potravu, snižuje reflux kyselin, zklidňuje záněty, sytí chutě, přispívá k detoxikaci jater, a dokonce pomáhá při nespavosti.
Typy kolagenu a jeho výhody
Jaké známe druhy želatiny?
Prodávají se dva druhy: běžná želatina a hydrolyzovaná. Zdravotní přínosy obou látek jsou stejné, takže záleží jen na vašich preferencích.
Obyčejná želatina se používá k přípravě dezertů ve stylu želé nebo gumových bonbónů a rozpouští se v teplé nebo horké vodě. Hydrolyzovaná želatina se přidává do tekutin, jako jsou koktejly a káva. K dispozici jsou také želatinové kapsle. Mají stejné složky a výhody, ale bývají dražší.
Existuje také veganská želatina (vyrábí se ze složek, jako jsou karagenan, cukr a různé gumy), ale ta žádné zdravotní výhody neposkytuje, naopak, konzumuje-li se ve velkém množství, může dokonce zhoršovat stav střev .
Kolik želatiny užívat?
U práškové formy by měly stačit 1 až 2 polévkové lžíce denně. V případě užívání v kapslích se řiďte pokyny výrobce. Můžete také pít vývar z kostí, který má vysoký obsah želatiny, nebo jíst maso bohaté na želatinu, jako jsou například kýta, volská oháňka, a dokonce i vepřové nožičky.
Recept na domácí želatinové bonbóny
- Protože kupované pochutiny obsahují kromě želatiny i značné množství cukru, vyrobte si domácí.
- V misce smíchejte 3 šálky horkého uvařeného čaje, ¼ šálku syrového medu a 3 polévkové lžíce želatinového prášku. Nalijte do silikonového zásobníku nebo formy na led a nechte přes noc ztuhnout.
- Pokud můžete, vyberte si želatinu vyrobenou ze zvířat chovaných na pastvě.
Zdroj: bicycling.com, smh.com.au, medicinenet.com, mitchellmedicalgroup.com