Polévky patří do kategorie pokrmů, které se moderně nazývají anglickým výrazem „comfort food“. Toto označení nesou jídla, která vykouzlí pocit pohody a po náročném dni dokážou zklidnit a uvolnit.

Často se jedná o pokrmy, které jsme jedly jako děti a vyvolají v nás vzpomínku na domov a bezstarostné časy. Poctivý domácí vývar je rozhodně jedním z nich a pomáhá nejen jako „lék“ na duši, ale i na tělo. Milují ho i děti a často bývá jediným jídlem, které jsou ochotné sníst, když jsou nemocné.

Pokud máte doma hotový vývar, zvládnete připravit polévku pastina alias italský penicilin do 30 minut. Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Youtube

Lék na všechno

Při nachlazení, respiračních obtížích, virózách, prochladnutí i trávicích problémech bývá vývar se zeleninou a nudličkami volbou číslo jedna – a to platí nejen v české kuchyni. Také italské babičky mají svou speciální zbraň, kterou kurýrují nejrůznější neduhy. Jedná se o polévku pastina, které se přezdívá italský penicilin a každá rodina má na ni svůj osobitý recept. Její základ tvoří silný vývar z masa a řapíkatého celeru, mrkve a cibule, který se dochucuje mořskou solí a mletým pepřem.

Důležitou součástí jsou drobné těstoviny pastina, od nichž polévka získala i svůj název. Použít lze ale i jiný druh, například hvězdičky (stelline), písmenka (alfabeto) nebo těstovinovou rýži (risoni). Důležité je, že se těstoviny nevaří zvlášť, ale přidávají se rovnou do vývaru. Díky tomu do sebe absorbují jeho chuť a zároveň polévku zahustí. Při podávání nezapomeňte na čerstvou petrželku a symbol italské kuchyně – strouhaný parmazán.

Polévka pastina neboli italský penicilin

Ingredience:

  • 1 celé kuře
  • 3 000 ml vody
  • 3 řapíky celeru
  • 3 větší mrkve
  • 3 malé cibule
  • 2-4 stroužky česneku
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 hrnek drobných těstovin (hvězdičky, těstovinová rýže, písmenka, případně tarhoňa…)
  • hrst nasekané čerstvé petrželky
  • 2 lžíce strouhaného parmazánu
  • sůl, pepř

Příprava:

  1. Dva řapíky celeru, dvě mrkve a 2 cibule nakrájejte na větší kusy.
  2. Kuře vložte do velkého hrnce, přidejte nakrájenou zeleninu, 2 lžíce soli a lžičku mletého pepře. Zalijte vodou tak, aby bylo kuře ponořené, a přiveďte k varu. Jakmile začne voda vřít, stáhněte plamen a vařte zhruba hodinu až hodinu a půl (podle velikosti kuřete).
  3. Kuře vyjměte z hrnce a vývar přeceďte přes sítko do misky. Nepoužitou zeleninu nakrájejte na menší kousky.
  4. V hrnci rozehřejte olivový olej a na mírném plameni na něm zlehka osmahněte celer, mrkev a cibuli – zelenina by neměla zhnědnout. Přidejte prolisovaný česnek, půl lžičky mletého pepře (lze vynechat) a zalijte vývarem.
  5. Polévku přiveďte k varu a přisypte do ní těstoviny. Vařte 10-15 minut. Mezitím oberte maso z kuřete.
  6. Jakmile těstoviny změknou, přidejte do polévky maso a nechte 5 minut prohřát. Podle chuti polévku dosolte, případně opepřete.
  7. Při podávání polévku posypte nasekanou petrželkou a strouhaným parmazánem.

Související články