Zápas o pána prstenů

Zdá se, že možná největší rozruch mezi veřejností v příštích měsících nezpůsobí ani tak samotné telefony jako příslušenství k nim. Přesněji jeden velmi nový druh. Protože co jiného si pořídit ke smartphonu než chytrý prsten jako od princezny Arabely?

Těžko si představit lákavější kousek osobní elektroniky než ten, který se jednoduše navlékne na prst. Není přitom o mnoho masivnější než trochu opulentnější šperk ze zlata. Jinak je samozřejmě s nebývalou efektivitou nacpaný miniaturními součástkami a čidly. Díky tomu dokážou i stávající průkopnické modely téměř dokonale zastoupit v oboru monitorování různých parametrů a funkcí lidského organismu chytré hodinky.

Tep srdce a jeho odchylky, hladina kyslíku v krvi, statistika a kvalita spánku, tělesná teplota a různé další veličiny se zaznamenávají a ukládají do telefonu. K tomu tvůrci chytrých prstenů přicházejí s aplikacemi aktivně vyhodnocujícími získaná data.

AI v plné polní

Výraz AI alias umělá inteligence může směle aspirovat na titul nejpoužívanějšího a nejmódnějšího slova loňského a nepochybně i letošního roku. Ani chytré telefony tak nemohly zůstat stranou. Startovní výstřel obstarala vlajková loď jihokorejské značky.

Při nedávné premiéře mobilu Samsung Galaxy S24 designéři jen tak mimochodem představili AI služby pro komunikaci, jakou dosud známe hlavně ze sci-fi filmů, coby součást výbavy telefonu. S využitím technologie Google Cloud se zde poprvé pokročilá automatizace objevuje v mnoha funkcích.

K absolutně dechberoucím patří oboustranný simultánní překlad hlasové i psané komunikace v reálném čase. To vše přímo v samotné aplikaci pro telefonování. Za jízdy v autě pak inteligentní asistent navrhne a po odsouhlasení sám odešle odpovědi na došlé zprávy. Chybět samozřejmě nemohou ani generativní úpravy pořízených fotografií včetně vylepšení kompozice záběru, vyladění kreseb a grafiky.

Totéž platí o editaci natočeného videa, o asistentech pro vytváření a zpracování různých poznámek a nahodilých informací do jednoho logického celku ani nemluvě.

Mobil jako leporelo

Určitě už se chvějete touhou vyzkoušet si modlu budoucnosti. Tou by mohl být třeba telefon s displejem nebývalých rozměrů, ale schopný stočit se jako miniaturní roleta například do pouzdra na předloktí.

Různé značky ve sděleních mezi řádky naznačují, že na něčem podobném už ve svých tajných vývojových střediscích pracují. Přesto si asi budete muset ještě nějakou dobu počkat. A nejen proto, že se vědeckotechnická revoluce nedá vždycky dopředu přesně naplánovat.

Výrobci se totiž možná až nezdravě zamilovali do možnosti displej chytrého telefonu složit na malý a následně rozložit na dvojnásobně velký formát. Nebo ho ohnout.

Podle vývojových studí se zdá, že příští zastávkou na cestě k novým možnostem mobilních telefonů budou modely, jejichž displej se bude ohýbat hned na dvou místech a skládat podobně jako dětské leporelo. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se dozvědět o nových telefonech a nositelné elektronice víc?

  • Bližší popis jednotlivých výrobků
  • Tipy pro nákup
  • Rozdíly mezi jednotlivými produkty
  • Malé a velké skládací telefony
  • Teleobjektivy v mobilních telefonech
  • Chytré funkce pro lepší fotografie

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v květnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. dubna 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články