Zanedbané stavení, leč ve svahu s výhledem a obklopené pěknou velkou zahradou objevili majitelé náhodou. „Vlastně jsme ani cíleně nehledali, švagr jel náhodou kolem a všiml si vývěsky realitní kanceláře,“ popisuje majitelka. Na první pohled chalupa nevypadala úplně špatně, zdálo se, že půjde použít řada původních částí.
Objevitel inzerátu i jeho bratr měli k místu vztah, protože nedaleko bydlel jejich pradědeček, tak se rozhodli, že nemovitost koupí společně, dohromady také opraví a budou ji využívat pro svoje rodiny s malými dětmi.
Oslovený stavař je sice varoval před neodhalitelným množstvím skrytých vad, které mohou rekonstrukci nepříjemně protáhnout a zejména prodražit, ale romantická představa posezení na zápraží zvítězila.
Rekonstrukce od základu
Jenže jak už to se stoletými domy chodí, jakmile se někde ťukne, aby se to opravilo, objeví se řada navazujících problémů, které nejde pominout. Nepomohly ani laické zásahy předchozích majitelů, neboť se patrně snažili akutní problémy řešit především levně.
Bratři se proto obrátili na spřízněného architekta Martina Moravce, aby rekonstrukce proběhla pod odborným dozorem. „Majitelé chtěli exteriér budovy zachovat v původní podobě a jen renovovat, což tedy nakonec znamenalo i novou střechu, ale uvnitř se musely provést daleko větší zásahy, protože dříve se k bydlení využívala jen část přízemí, vzadu bylo seno a v podkroví půda přístupná po žebříku,“ shrnuje architekt. „Bylo tedy mimo jiné třeba vybudovat schodiště a do podkroví vestavět ložnice.“
Sázka na vlastní ruce
Plánovaný rozsah prací majitele přesvědčil, aby rekonstrukci svěřili stavební firmě. Jenže bylo před covidem, stavebnictví se dařilo a sehnat kvalitní firmu v dohledné době a za dostupné peníze byl nadlidský úkol, jak majitelé bohužel brzy zjistili.
Po více než půlroční spolupráci se proto rozloučili s firmou, po níž museli řadu věcí předělat, a rozhodli se, že chalupu zrekonstruují sami s pomocí rodiny a blízkých, respektive ve spolupráci s doporučenými řemeslníky z okolí.
Víkendy strávené prací na chalupě daly majitelům množství nových dovedností a poučení, protože ne všechno se povedlo v požadované kvalitě hned napoprvé. „Do chalupy jsme vložili kromě peněz ohromné množství energie a času, ale když vidíme výsledek, nelitujeme toho,“ říká majitelka.
Pod jednou střechou
Chalupa stojí ve svahu a střecha na obou stranách značně přesahuje přilehlé prostory. Ve směru do kopce jde až k zemi, a vytváří tak krytý, ale otevřený dřevník. Na opačné straně skrývá přesahující střecha část zápraží s posezením, z něhož se vchází do chalupy i do polozapuštěného suterénu se saunou a vstupem do zahrady.
Nové, široké kamenné zápraží objekt lemuje po celé délce a přechází do velké terasy s posezením a ohništěm před chalupou, odkud je krásný výhled. Fasáda má bílou omítku, po stranách čelní stěny jsou dva na první pohled kamenné sloupy. „I my jsme si mysleli, že jde o kámen, až při bližším zkoumání se zjistilo, že je to původní obklad z tehdejší imitace kamene, takže jsme ho museli nechat šetrně opravit,“ vysvětluje majitelka.
Protože je díky sklonu terénu okno ložnice v podkroví nad dřevníkem v podstatě nízko, nabízelo se napojit na něj lávku do zahrady a k venkovním atrakcím, které majitelé ještě připravují.
Jednoduchost a pohodlí
Protože původní interiér neobsahoval žádné hodnotné prvky a rekonstrukce úplně změnila vnitřní dispozice, nesnažili se majitelé předstírat zařízení chalupy. „Ve shodě s majiteli jsme vytvořili ryze současný interiér, který se snadno a pohodlně používá,“ vysvětluje Martin Moravec. „Výrazným prvkem interiéru je dřevo, proto jsme ho doplnili šedými, hnědými a bílými odstíny.“
Většinu přízemí zabírá velká obytná místnost s kuchyní, jídelním stolem a posezením. Nechybí ani krbová vložka, která mimo vytápění umožňuje pozorovat planoucí oheň. V zadní části domu vedou vstupní dveře ze zádveří do chodby s koupelnou, samostatnou toaletou a schodištěm do patra, kde jsou dvě ložnice.
Přes veškerou námahu si majitelé v průběhu rekonstrukce uvědomovali, že patrně do budoucna nebudou využívat chalupu každý víkend, proto interiér uzpůsobili tomu, aby jej mohli využívat i další hosté.
Chalupa Kopito je součástí projektu AmazingPlaces.cz, který nabízí ubytování ve více než 500 kouzelných místech v Česku, na Slovensku, v Rakousku, Jižním Tyrolsku a v Polsku. | ||
---|---|---|
Základní údaje
- Architekt a projektant: Martin Moravec
- Zastavěná plocha: 126 m2
- Užitná plocha: 126 m2
- Nosná konstrukce: zděná
- Izolace: kontaktní
- Fasáda: omítka, původní imitace kamene
- Střecha: falcovaný plech
- Okna: dřevěná
- Podlahy: dlažba, dřevěná prkna
- Vytápění: krbová vložka
- Místo: Chalupa Kopito, Říčky v Orlických horách 49, https://www.kopito.cz
Autor - Ing. arch. Martin Moravec: První pracovní zkušenosti v oboru sbíral Martin Moravec během studia na ČVUT v Praze nejen v tuzemských studiích, ale také v USA a Kanadě. Ve své vlastní praxi se věnuje návrhům soukromých i veřejných prostor, novostaveb i rekonstrukcí od studie až po realizaci. Snaží se uvést sny klientů do reality. | ||
---|---|---|
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 8/2024.