V místě v Jizerských horách, kde majitelé získali volný stavební pozemek, je zástavba roztroušená, nebylo tedy třeba brát ohledy na sousedův dům za plotem. Přesto se architekti ze studia Labor 13 rozhodli místu podřídit a nesnažili se v chráněné krajinné oblasti prosazovat extravagantní tvary.

Zdroj: VLM

„Hezky položený pozemek s krásným výhledem do údolí v podstatě určil vnitřní prostory. Navíc zadání bylo jasné – malý levný dům pro převážně rekreační pobyt rodiny,“ vzpomíná architekt Martin Vomastek. „Na druhou stranu je třeba říct, že pro určitý typ lidí, kteří nelpí na shromažďování předmětů, by takový dům mohl klidně fungovat pro celoroční bydlení. Přestože se podařilo minimalizovat náklady na stavbu, v budově je vše potřebné a od standardního rodinného domu se liší tím, že má málo úložných prostor, a třeba schodiště na otevřenou galerii nad obytnou místností je velmi strmé, aby neubíralo příliš místa ve společném prostoru.“

Terasa pod střechou

Dům je přízemní se sedlovou střechou, čisté archetypální linie budovy neruší žádný výstupek ani přístavek. Naopak do hmoty domu zabíhá směrem ke krásnému výhledu do údolí část terasy, takže ji kryje přesah střechy.

Zhruba uprostřed obdélníkového půdorysu leží obytná místnost s velkým jídelním stolem poblíž prosklené stěny na terasu, kuchyňskou linkou podél protější stěny s oknem dozadu do zahrady a pohovkou skrytou vedle schodiště na galerii. Prostor nad obytnou místností je totiž otevřený až do krovu. Z jedné boční strany k obytné místnosti přiléhá předsíň s vestavěnými skříněmi a koupelna, z druhé dvě samostatné ložnice.

Obě boční části mají standardní výšku se stropem, takže v podkroví nad nimi vznikly dva větší prostory pouze lemované zábradlím, tedy otevřené do obytné místnosti, přes níž vede spojovací lávka. Jeden prostor se využívá jako pracovna, ve druhém se spí. „Původně mělo být nahoře příležitostné spaní pro hosty, ale mám pocit, že v současné době tam spí majitelé i s dětmi, protože se tam cítí dobře, a návštěvy tak mají k dispozici samostatné pokoje v přízemí,“ usmívá se Martin Vomastek.

Spolu a v teple

Konstrukčně je budova dřevostavba v nízkoenergetickém standardu se střechou pokrytou falcovaným plechem a fasádou z modřínových fošen, které časem příjemně zešednou. Užitná plocha přízemí činí 62 m2, na podlaze leží betonová stěrka a izolaci krovu zakrývá v interiéru záklop z bělené překližky.

„Téma menšího domu do 100 m2 se k nám dostává poměrně často,“ říká architekt. „Nestojí tolik peněz na realizaci ani provoz, je většinou kompaktní, obyvatelé v něm mají k sobě blíž, ale často vyžaduje určité ústupky z běžného standardu bydlení.“ Protože dům se zahradou přece jen potřebuje nějaké vybavení k údržbě, vznikla na pozemku ještě druhá, menší stavba ve stejném stylu jako dům. Zůstala ale nezateplená, protože slouží jako sklad zahradního vybavení, kůlna a dílna.

Nečekaný půvab

„Původní vizí bylo především propojit dům s hlavním výhledem z terasy na jihovýchod do okolní horské krajiny, ale během užívání vznikl neméně příjemný prostor na druhé straně domu. Je obklopený stromy a s ohništěm a houpačkou pro děti má útulnější, soukromější atmosféru. Oba prostory jsou pomyslně propojeny okny, která jsou umístěna na protilehlých stranách centrálního obytného prostoru s kuchyní,“ uzavírá Martin Vomastek.

AUTOR: Ing. arch. Martin Vomastek, Labor 13 - Ateliér Labor 13 založili v roce 2007 architekti Martin Vomastek s Albertem Pražákem a stavebním inženýrem Jiřím Bardodějem. Ateliér poskytuje kompletní projektový servis od návrhu stavby a interiéru až po prováděcí projekt a spolupráci při realizaci. Spektrum činnosti architektů zahrnuje projekty občanských a bytových staveb, návrhy interiérů, výstavních expozic a urbanismu menších celků. Kromě novostaveb mají zkušenosti i s projektováním rekonstrukcí a úprav historických a památkově chráněných objektů. Ve svých návrzích se snaží pochopit a zpracovat zadání investora, ale také postihnout kontext stavby a její smysl v území. Mezi nejznámější realizace ateliéru patří oceňovaný hotel Miura v Čeladné, zámecký areál v Kolodějích nad Lužnicí, revitalizace Řezáčova náměstí v Praze 7 či bytový projekt Šumavské Stráně.

Základní údaje o stavbě

  • Architekt a projektant Martin Vomastek, Eliška Morysková, Labor 13
  • Dodavatel Dům raz dva
  • Zastavěná plocha 90 m2
  • Užitná plocha 62 m2 (přízemí)
  • Nosná konstrukce dřevostavba
  • Izolace kontaktní
  • Fasáda dřevěné latě
  • Střecha hliníkový plech
  • Okna hliníková
  • Vnitřní dveře dřevěné
  • Podlaha litá, v podkroví dřevěná
  • Vytápění elektrokotel, krbová vložka

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 12/2023.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články