Plechová krytina patří v posledních letech k nejvyužívanějším materiálům pro zastřešení. Jednou z jejích předností je poměrně rychlá montáž, která se podle složitosti střechy dá zvládnout i do týdne od dopravení materiálu na stavbu. Konkrétní postup se ovšem bude u různých plechových krytin lišit.

Můžete se totiž setkat s různými tvary i velikostmi. Existují kusové plechové tašky, maloformátové krytiny nebo velkoplošné pásy, které najednou přikryjí střechu od hřebene až po okap. Výrobce by proto měl mít pro každou svoji krytinu stanovený konkrétní postup montáže a právě jeho dodržení je klíčem k úspěchu.

Jak se plechová krytina instaluje?

Aby plechová střecha dům spolehlivě chránila, musí se správně namontovat a upevnit k podkladu. Kotvení se ve většině případů provádí tak, že se skrz krytinu provrtá samovrtný šroub s podložkou a těsněním do nosné konstrukce. Obvykle se k tomu používají dva typy šroubů – zinkované pro ocelové krytiny a nerezové pro krytiny z hliníku nebo do míst, kde je nutná zvýšená odolnost proti korozi.

Polopatě – Montáž střešní krytiny

Zdroj: Youtube

Aby voda neprotekla

Ačkoliv je krytina prošroubovaná, ze zatékání rozhodně nemusíte mít strach. Šrouby jsou totiž opatřeny EPDM těsněním, díky kterému se voda skrz prostup nedostane. Můžete se s ním setkat třeba ve vozidlech, kde se používá pro utěsnění oken a dveří nebo v chladicích systémech. Podle webu laboratuar.com je to syntetický kaučuk, který se vyrábí ze směsi několika chemických sloučenin.

Oproti čistému kaučuku, který kolísáním teplot křehne, zůstává ten syntetický pružný a odolává teplotním změnám po celá desetiletí. Díky tomu má EPDM pryž dlouhou životnost a vysokou odolnost proti ozónu i přímému slunečnímu záření.

Utáhnout tak akorát

Kouzlo ovšem netkví jen v samotném šroubu a těsnění, ale také v jeho správném upevnění. Musí být umístěný kolmo ke krytině, aby na ni dosedl celou plochou. Také pod ním nesmí zůstat zbytky ochranné fólie, kterou bývá krytina z výroby opatřena.

„Šroub je třeba správně dotáhnout tak, aby se těsnění roztáhlo asi o 1 mm přes okraj podložky. Nesmí to být více ani méně. Působením slunce těsnění zvulkanizuje, a prostup je tak trvale utěsněný a šroub se nemusí ani po čase dotahovat,“ popisuje správný postup Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Dali byste si na dům plechovou střešní krytinu?

Ano, určitě. S plechovou střešní krytinou máme jen nejlepší zkušenosti. 79 %
Ne, dávám přednost páleným keramickým taškám. 21 %

Kdo vlastně bude krytinu montovat?

Je tedy jasné, že pokládku plechové střešní krytiny není radno podceňovat. Otázka, zda to zvládnete sami, bude záviset především na složitosti střechy. Pokud se jedná o jednoduchou střešní plochu, například na pergole, kůlně nebo garáži, dá se to provést svépomocí podle návodu od výrobce. U členitějších střech je ale jistější nic neriskovat a povolat profesionála.

Související články