Artyčoky (Cynara scolymus) se obvykle pěstují pro jedlá květní poupata, která se tvoří v letních měsících. Tyto rostliny jsou také velmi dekorativní, mají velké, členité, stříbřité listy a vysoké květní stonky zakončené kulovitými poupaty se špičatými šupinami.

Některé odrůdy mají obzvláště atraktivní tmavě fialová nebo červeně zbarvená poupata. Pokud se nesklidí, otevřou se do obřích fialových květů připomínajících bodláky, které si oblíbily včely a další opylující hmyz.

Tyto rostliny jsou dekorativním doplňkem zeleninových a květinových záhonů a vytvářejí sošné trsy vysoké až 1,5 m a široké 90 cm. Jedná se o trvalky, které žijí několik let. Na podzim vrcholová část odumírá a na jaře znovu vyraší. Artyčoky lze vypěstovat ze semen, nebo koupit sazeničky, což je mnohem jednodušší, protože semena se musí vysévat už v zimě.

Jak sázet artyčoky

Tyto velké bodláky nesázejte ven dříve než v druhé polovině května do úrodné, dobře propustné půdy. Rostliny umístěte 60-90 cm od sebe, protože jsou velmi sošné. Do začátku jim přilepšete hnojivem s postupným uvolňováním, aby získaly sílu. Než se rostliny ujmou, zalévejte pravidelně, dospělci mnoho vláhy nepotřebují.

V prvním létě po výsadbě je lepší odstraňovat všechny květní stvoly, aby rostlina měla dost energie dobře zakořenit. Druhé léto už můžete začít sklízet poupata, nebo si užívat krásu jejich květů.

Artyčoky jsou nenáročné

V dalších letech na jaře rašící rostliny mulčujte úrodnou organickou hmotou, například zahradním kompostem, a přihnojujte běžným hnojivem s vysokým obsahem draslíku. Na jaře a začátkem léta, kdy se tvoří pupeny, zalévejte, abyste zlepšili velikost a kvalitu úrody.

Ačkoliv je artyčok mrazuvzdorný, mladé rostliny mohou být citlivé, proto je první zimu chraňte vrstvou mulče nebo bílou textilií.

Proč pěstovat artyčoky

Zdroj: Youtube

Rostliny artyčoků jsou rok od roku větší a plodnější, ale nakonec se vyčerpají a je třeba je nahradit. Každé čtyři nebo pět let je dobré trsy rozdělit, abyste získali nové silné bodláky. Nové rostliny lze také vypěstovat z odnoží. Na jaře se poohlédněte po vnějších částech trsů, zda se v nich nenachází mladé, vitální výhony. Ty odryjte a zasaďte na nové místo.

Kdy sklízet artyčoky

Nedozrálé květní hlávky alespoň velikosti golfového míčku jsou vynikající k jídlu. Nejvíce poupat nasazuje rostlina začátkem léta, později už bude poupat méně, ale sklízí se až do podzimu.

Co trápí artyčoky?

Vlastně nic moc. Mladé rostliny budou potřebovat ochranu proti slimákům. Také se na nich mohou objevit mšice, které však způsobují problémy jen zřídka a snadno se jich zbavíte pomocí domácích odpuzovačů.

Zdroj: gardenersworld.com, rhs.org.uk

Související články