Pokojovým rostlinám v zimě chybí denní světlo, proto méně rostou a nepotřebují tolik péče. O to více jim však může uškodit nadměrná péče. Především pak přelévání a nesmyslné hnojení. 

V zimě hnojte pouze kvetoucí rostliny

V zimě nejvíce trpí tropické a kvetoucí rostliny. Pro ty je nedostatek denního světla handicapem, ovšem pro mnohé je i spouštěčem kvetení. Obecně platí, že odpočívajícím rostlinám hnojení v zimě vadí, u kvetoucích je tomu naopak. 

Bohatého kvetení se v zimě dočkáme například od afrických fialek, bramboříků, azalek, hvězdníků, vánoční hvězdy. Bramboříky dokonce ochotně kvetou po celé období vegetačního klidu (od října až do dubna), musíme jim k tomu ale dát podmínky. Konkrétně nižší teploty, pravidelné hnojení a zálivku vlažnou vodou spodem nádoby, tedy do podmisky.

Více tipů, jak se starat o pokojové rostliny v zimě, najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Právě tyto kvetoucí rostliny vyžadují v zimě dostatečný přísun živin. Pokud navíc chcete, aby kvetly co nejdéle, nenechávejte v místnosti volně ležet především jablka a citrusy. Z tohoto dozrávajícího ovoce se uvolňuje etylen a právě ten urychluje odkvétání. Nejcitlivější jsou na etylen například bramboříky, ovšem velmi škodí i rostlinám řezaným.

Pokud byste v zimě hnojili rostliny, které nekvetou, a naopak odpočívají, přebytek minerálních látek by u nich způsobil růst slabých výhonů, zahnívání kořenů, schnutí a houbovatění listů. Hnojení se proto u nekvetoucích rostlin v zimě vyhněte a zalévejte opatrně pouze jednou za týden až čtrnáct dní.

Zdroj: ceskestavby.cz, plastia.eu

Související články