Zaštipování rajčat je jednoduše řečeno odstraňování postranních výhonků, které odebírají rostlinám sílu a snižují plodnost. U keříčkových a divokých rajčat je žádoucí košatý a bohatý růst, ty proto nikdy nezaštipujte! Zaštipují se pouze rajčata tyčková, která mají hlavní silný výhon, z něhož vyrůstají listy a mezi nimi nové postranní výhonky. Pokud byste nechali výhony růst, riskujete i příliš bujnou vegetaci, která by snáz podlehla plísni.

Kdy zaštipovat rajčata?

Ideální čas pro zaštipování rajčat je, když rostlina dosáhne výšky asi 20 cm, nebo má několik sad listů. Obvykle to nastává několik týdnů po výsadbě. Je důležité začít zaštipovat dříve, než výhonky budou velké, protože malé snadněji odlomíte a rostlina se s tím lépe vyrovná. Během vegetačního období rajčata pravidelně kontrolujte a nově objevující se postranní výhonky odstraňujte.

Jak správně vyštipovat rajčata

  • Pryč patří všechny boční výhony (tzv. zálistky). Nachází se mezi hlavním stonkem a listem.
  • Zálistky je třeba odstranit včas, tedy v délce maximálně 10 cm.
  • Pomocí prstů se výhony buď vylomí, nebo můžete zapojit nehty a vyštípnout je. 
  • Na vyštipování nepoužívejte nůžky nebo nůž, riskovali byste přenos chorob mezi jednotlivými rostlinami.
  • Rajčata zaštipujte jednou týdně.
  • Neodstraňujte přerostlé vedlejší výhony, které mají přes 10 cm. Vytvořili byste tak velkou ránu a do rostliny by se mohlo snadno dostat mnoho nebezpečných patogenů. 
  • Veškeré ranky po zaštipování můžete zasypat skořicí nebo nadrceným aktivním uhlím. Mají totiž skvělé dezinfekční a antibakteriální účinky.

Stále si nejste jistí, jak rajčata vyštipovat? Mrkněte na videonávod níže:

Zdroj: Youtube

Zaštipují se i vrcholy? Ano, ale…

Zatímco postranní výhony u tyčkových rajčat zaštipovat musíte, vrchol můžete nechat vyrůst tam, kam budete chtít. Když ho však odlomíte, rostlina vloží veškerou energii do plodů, které už vyrostly, jelikož jiné mít nebude. Rajčat může být tedy o trochu méně, ale zato budou chutnější a kvalitnější.

Zdroj: petrazahradnici.cz, ireceptar.cz, abecedazahrady.dama.cz

Související články