Mšice na rybízu odhalíte celkem jednoduše. Listy jsou zkrabatělé, puchýřovité a lepkavé od medovice. Tyto puchýře vznikají na listech sáním mšic. U červeného rybízu jsou puchýře červené, u bílého a černého rybízu žlutozelené. Pod puchýři se koncem jara a začátkem léta objevují bledě žluté mšice.

Rybíz mohou napadnout hned 3 druhy mšic - mšice rybízová, mšice lociková a mšice Aphis schneideri. Každý z těchto druhů si však pochutnává na své oblíbené barvě rybízu. 

Mšice rybízová miluje červený rybíz

Tento druh mšice má žlutou barvu a nejčastěji si pochutnává na červeném rybízu. Na koncích výhonů způsobuje prohnutí listů a puchýře, červené či fialové na červeném rybízu, případně žlutozelené na černém rybízu. Kromě deformací listů je snížena úroda.  

Mšice lociková dává přednost černému rybízu

Mšice lociková má neprůhlednou zelenou barvu. Je to nejrozšířenější mšice na černém rybízu, ale občas napadá i bílý a červený. Koncem jara deformuje listy a způsobuje na nich žluté skvrny. Tato mšice může významně ovlivnit úrodu rybízu.

Mšice Aphis schneideri

Tato mšice napadá nejčastěji černý rybíz a mnoho jiných druhů meruzalek. Má tmavou modrozelenou barvu a nestřídá hostitelské rostliny, drží se pouze na rybízu.

Další užitečné rady proti mšicím naleznete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jak se zbavit mšic na rybízu?

Pokud není přemnožení mšic na rybízu extrémní a keř napadený mšicí dává dobrou úrodu, ošetření není nutné. Od jara ale rybíz často kontrolujte, abyste mohli zakročit dřív, než se vytvoří škodlivá populace.

Mšice má řadu přirozených nepřátel, jako jsou berušky, škvoři, vosičky (pestřenky) nebo zlatoočky. Kolonie mšic se ale mohou bleskově zvětšit. V optimálních podmínkách a bez predátorů, parazitů nebo nemocí může jediná mšice za jednu sezónu vyprodukovat miliardy dalších mšic.

Proti mšicím můžete používat jednou týdně po několik měsíců ekologický postřik značky Biool nebo Neudosan. Chemické postřiky jsou také variantou, ale dbejte na to, aby nepřišly do kontaktu s plody. Když je aplikujete na jaře, kdy rostlina ještě nemá plody, vyhnete se tomuto problému a zároveň zničíte přezimující mšice. Účinný je třeba Oleoekol.

Recept na domácí postřik na mšice z kopřiv

Na litr vody stačí 15 g sušené kopřivy. Kopřivu zalijte studenou vodou a nechte louhovat 3 dny. Po scezení koncentrát nařeďte 4 litry vody. Sprejujte na stonky rostlin, které chcete před mšicemi ochránit. 

Recept na postřik na mšice z česneku

Dva rozmáčknuté stroužky česneku dejte do sklenice vody a nechte odstát přes noc. Vzniklým macerátem stříkejte stonky rostlinek. Česnek odpuzuje i mravence, což je dobrá zpráva, protože mravenci mšice brání před predátory.

Recept na postřik na mšice z tabáku

Nikotin a alkaloidy z tabákových listů nebo tabákového prachu hubí mšice i mouchy. Jemně nasekané sušené listy tabáku nebo tabákový prach nechte 2 dny macerovat ve vodě. Na každých 50 g tabáku použijte litr vody. Můžete naředit další vodou až v poměru 1 : 1. Poté směs nastříkejte na rybíz.

Zdroj: krejsashop.cz, pasti.cz, zahradkarskaporadna.cz

Související články