Ořechokřídlec klandonský (Caryopteris x clandonensis) je výsledkem křížení Caryopteris incana a Caryopteris mongholica. První kultivar byl vypěstován již v roce 1933 na zahradě rostlináře Arthura Simmondse v anglickém hrabství Surrey. Polokeře Caryopteris pocházejí z Mongolska a některých částí Číny a Japonska. Ve své domovině rostou na strmých kopcích v suché, neúrodné půdě. A to je činí ideální rostlinou na nehostinná stanoviště, kde většina rostlin strádá. 

Tento kompaktní polokeř roste téměř na jakémkoli slunném místě. Hodí se zejména do menších zahrad, keřových záhonů, do nádob nebo jako nízký živý plot. Díky barevným aromatickým listům je velmi dekorativní i v době, kdy nekvete.

Kdy a jak ořechokřídlec vysadit?

Nejvhodnější dobou pro výsadbu vonného keře jsou chladnější měsíce, ať už na jaře, nebo na podzim, aby se předešlo šoku z přesazení v důsledku extrémních letních veder. V ideálním případě byste měli rostlinu zasadit do země alespoň měsíc před tím, než přijdou silné mrazy, aby stihla dobře zakořenit.

Tento modře kvetoucí keř roste nejlépe na slunném místě, kam dopadá alespoň šest hodin přímého slunce denně. Snese i lehký stín, ale v něm tak hezky nepokvete. 

Prospívá v běžné, dobře propustné půdě a nesnáší těžké jílovité hlíny. Ani ho nesázejte na stanoviště, kde půda zůstává v zimě a brzy na jaře soustavně mokrá, protože hrozí uhnití kořenů. 

Při výsadbě ze školkařských výpěstků vykopejte jámu přibližně dvakrát širší a stejně hlubokou, jako je velikost nádoby. Rostlinu vyjměte, jemně rozdělte kořeny a umístěte ji do jámy ve stejné hloubce, v jaké rostla v květináči. Zasypte zeminou a důkladně zalijte.

Jak pečovat o ořechokřídlec

Nejlépe se uplatní v zahradách, kde z nějakého důvodu musí šetřit vodou. Doplňkovou zálivku potřebují pouze v období dlouhotrvajícího sucha. Výjimkou jsou mladé rostliny, které je třeba pravidelně zalévat, dokud se neuchytí.

Těmto modrofialovým keřům bude prospívat pouze lehké mulčování a trocha organické hmoty, která se přimíchá do půdy při výsadbě. Vylepšení půdy kompostem nebo jinou organickou hmotou také pomůže zlepšit odvodnění. Jinak si libují spíše v chudém prostředí a v něm také nejlépe kvetou. 

Vyvarujte se přehnojování zejména dusíkatými hnojivy, protože ta stimulují růst listů na úkor tvorby květů. 

Jak stříhat ořechokřídlec

Zdroj: Youtube

Podobně jako u jiných kvetoucích keřů, které vytvářejí květy na nových výhonech, je žádoucí ořechokřídlec na jaře silně zastřihnout, a to tak, že dřevnaté stonky seříznete těsně nad nově vznikajícími výhony. Obecně se doporučuje zkrátit staré větve až o dvě třetiny. Tím se podpoří pevnější a hustší růst. 

Pro nepřetržité kvetení není třeba odlamovat hlavičky a semeníky, které zůstanou po odkvětu. Jsou dekorativní zimní ozdobou a lze je také použít do aranžmá ze sušených květin. Pokud však chcete zabránit možnému šíření semen, odstraňte odkvetlé květy dříve, než vysemení.

Jak množit ořechokřídlec

Přestože se tento keř může vysévat sám, lze jej také množit řízky z měkkého dřeva odebranými koncem jara.

Související články