Slunečné letní dny lákají děti k objevování zahrad plných barevných květů a zajímavých rostlin. Bohužel, některé z těchto rostlin mohou být smrtelně jedovaté. Zvídavé děti si často chtějí ověřit chuť různých plodů, květů a listů, aniž by tušily, jaké nebezpečí jim hrozí. Proto je důležité znát tyto nebezpečné rostliny, ale také vědět, jak je odstranit a jak postupovat v případě otravy.

Zdroj: Youtube

Oměj šalamounek: Král mezi jedovatými rostlinami

Oměj šalamounek (Aconitum napellus) je jednou z nejjedovatějších rostlin Evropy. Tato krásná trvalka s temně modrými květy dosahuje výšky 40–140 cm a kvete od června do srpna. Obsahuje alkaloidy, z nichž hlavní je akonitin, jeden z nejprudších jedů.

První příznaky otravy se dostaví za několik minut a zahrnují pálení v ústech, třes a slabost, pocení, zimnici, zvracení a průjem. Otrava může vést až k zástavě dechu a srdce. Historicky se používá k výrobě smrtících jedů pro šípy.

Náprstník červený: Krásná, ale smrtelně jedovatá rostlina

Náprstník červený (Digitalis purpurea) je dalším příkladem krásné, ale velmi nebezpečné rostliny. K silné otravě stačí pár květů nebo jeden až dva rozžvýkané listy. První příznaky otravy jsou podráždění zažívacího ústrojí, zvracení a průjem. Později může dojít ke zpomalení pulzu, nepravidelné srdeční činnosti, obtížnému dýchání a poruchám vidění. Digitalisové glykosidy, aktivní složky náprstníků, se však používají ve farmacii pro podporu srdeční činnosti.y

Rulík zlomocný: Smrtící bobule

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna) vytváří po odkvětu černé bobule připomínající borůvky. Tyto bobule, stejně jako listy, jsou prudce jedovaté. U dítěte mohou být smrtelnou dávkou už pouhé tři bobule, u dospělého asi deset. Historicky se rulík používal ke kosmetickým účelům, kdy se jeho šťáva kapala do očí pro roztahování zornic.

Durman obecný: Halucinogenní nebezpečí

Durman obecný (Datura stramonium) je jedovatý ve všech částech rostliny. Otrava durmanem může způsobit halucinaci, závratě, změny srdečního rytmu a hyperaktivitu. Vysoké dávky mohou být smrtelné. První pomocí je vyvolání zvracení a okamžité zavolání lékaře.

Tis červený: Sladké, ale smrtící bobule

Tis červený (Taxus baccata) má bobule, které chutnají sladce, což zvyšuje riziko, že je děti budou chtít ochutnat. Už jedna bobule s rozkousnutými semeny může být smrtelná. Celá rostlina je jedovatá, včetně jehličí a kůry.

Lýkovec jedovatý: Lákavě červené bobule

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) má červené bobule, které děti lákají k ochutnání. Už deset bobulí může být smrtelných, menší množství může vážně poškodit ledviny.

Prevence a první pomoc při otravě

Nejlepší prevence je tyto nebezpečné rostliny vůbec nepěstovat. Pokud máte malé děti, prohlédněte si svou zahradu a odstraňte všechny potenciálně jedovaté rostliny.

Učte děti, že nemají jíst žádné bobule ani jiné části rostlin, aniž by se zeptaly dospělého. V případě podezření na otravu okamžitě volejte lékaře a pokuste se identifikovat rostlinu, kterou dítě snědlo.

Související články