Historická podzemí v České republice najdete v mnoha městech. Prohlídky potěší všechny milovníky tajemna i historie. Horké (i deštivé) letní dny jsou ideální pro návštěvu podzemí, protože teplota se v podzemí celoročně pohybuje okolo 10 stupňů. A která podzemí v ČR jsou nejzajímavější?

1. Znojemské podzemí

Ve Znojmě se nachází nejrozsáhlejší labyrint chodeb a sklepů. Rozkládá se pod celým areálem města a jeho chodby se místy proplétají až čtyřmi podzemními patry. Znojemský labyrint vznikl propojením sklepních prostor jednotlivých měšťanských domů a paláců. Původně sloužil k ochraně obyvatel před útočníky. 

V podzemí budete potkávat rakve s kostrami nebožtíků, mučicí nástroje, skřety a další překvapení. Můžete si však zvolit také adrenalinovou prohlídku, kde se budete procházet nízkými chodbami, protahovat se úzkými uličkami, brodit se vodou i lézt po mokrých žebřících.

Více o znojemském podzemí:

Zdroj: Youtube

2. Brněnské podzemí

Oblíbeným cílem turistů je také labyrint pod Zelným trhem v Brně. Uvidíte zde alchymistickou dílnu, starý vinný sklep nebo historickou krčmu. Neměli byste minout ani Mincmistrovský sklep na Dominikánském náměstí, Kapucínskou hrobku s mumiemi v suterénu kapucínského kostela Nalezení svatého Kříže nebo kostnici pod kostelem svatého Jakuba.

Více o brněnském podzemí:

Zdroj: Youtube

3. Jihlavské podzemí

Podzemí v Jihlavě je po Znojmě druhé největší v Česku. Jeho raritou je fosforeskující chodba, která leží zhruba 11 metrů pod povrchem země. Stěny takzvané „svítivky", kterou v 70. letech objevili speleologové, pokrývá bělavý povlak, který po nasvícení zelenkavě světélkuje. Tento jev však není jedinou záhadou jihlavského podzemí.

Senzibily v této chodbě přitahuje tajemný výklenek ve skalnaté stěně, kterou prochází geologický zlom. Povídá se, že je to brána do jiné reality. Amatérští badatelé i někteří návštěvníci v prostorách této pamětihodnosti údajně slyšeli podivné hlasy, nebo zahlédli stíny procházející chodbou.

Více o jihlavském podzemí:

Zdroj: Youtube

4. Klatovské katakomby

V centru Klatov najdete katakomby ze 17. století. Krypty se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, šlechty, vojska i měšťanů. Dodnes tu můžete vidět několik desítek mumifikovaných těl. V části rozlehlého podzemí vznikla nová expozice, kde se dozvíte o Klatovech v dobách baroka, o jezuitech a jejich jezuitském gymnáziu, které mělo na tehdejší dobu neuvěřitelných 310 studentů.

Prohlídka klatovských katakomb:

Zdroj: Youtube

5. Pekelné sklepy v Úštěku

Vyrazte do Muzea čertů a Pekelných sklepů v Úštěku na Litoměřicku, které se táhnou pod bývalým hradem a měšťanskými domy.

V muzeu mají unikátní soubor výtvarných děl věnovaných čertům, který jinde ve střední Evropě nepotkáte. Gotické podzemí má několik pater, spletité chodby a rozličná temná zákoutí. Můžete tam vyzkoušet i různá zařízení, která byste v pekle nečekali - třeba čertovu kouli, která odhaluje nevěru, nebo váhu na hříchy!

Prohlédněte si Muzeum čertů níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Zdroj: kudyznudy.cz, lideazeme.cz

Související články