Seznam světového dědictví čítá již více než tisíc kulturních a přírodních památek. Ačkoliv má nálepka UNESCO mnohem hlubší význam, dokládá, že se jedná o výtvory mimořádného rozměru. 

Co to je UNESCO?

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) je organizace pro výchovu, vědu a kulturu. V roce 1972 stála u zrodu Úmluvy o ochraně světového dědictví. Podlé té se zúčastněné země zavazují chránit vybrané památky a přírodní celky jako kulturní a přírodní dědictví. 

V roce 2021 bylo na Seznamu světového dědictví UNESCO zapsáno víc než 1 150 položek. Vybrat 10 nejlepších z nich je proto téměř nadlidský úkol. Přesto jsme se pokusili vypíchnout ty největší skvosty, které byste na svých toulkách světem neměli minout.

1. Velký bariérový útes, Austrálie

Velký bariérový útes je největší korálový útes na světě a patří ke klasickým symbolům Austrálie. Tento rozsáhlý korálový útes je domovem tisíců druhů mořského života a nabízí neuvěřitelné potápěčské zážitky. Táhne se podél východního pobřeží celých 2000 km a má asi 600 ostrovů. Od roku 1981 je celý útes pod ochranou UNESCO. Je to jediná stavba živých tvorů viditelná z Měsíce.

2. Machu Picchu, Peru

Machu Picchu najdete na Seznamu památek UNESCO od roku 1983. V roce 2007 se navíc dostalo mezi nových sedm divů světa, a tak není překvapením, že je jednou z nejslavnějších památek planety. Toto incké město bylo „objeveno“ světu v roce 1911 a od té doby fascinuje historiky i turisty svou sofistikovanou architekturou a dechberoucím výhledem na okolní hory.

3. Tádž Mahal, Indie

Tádž Mahal, symbol lásky a bolesti, je jedním z nejkrásnějších architektonických děl v Indii. Toto impozantní mauzoleum bylo postaveno mughalským císařem Šáhdžahánem na památku jeho zesnulé manželky Mumtaz Mahal. Jeho dokonalá symetrie a bílý mramorový plášť fascinují návštěvníky z celého světa.

Jaká jsou nejkrásnější místa zapsaná na Seznamu UNESCO v České republice? Podívejte se níže ve videu:

Zdroj: Youtube

4. Angkor Wat, Kambodža

Magický chrám Angkor Wat je středobodem Archeologického parku Angkor v Kambodži, národním symbolem, úchvatným architektonickým dílem a také jednou z největších náboženských památek na světě, na jejíž výjimečnost a důležitost odkazuje vyobrazení na kambodžské státní vlajce. Tento historický klenot je však i hluboce duchovním místem, kde můžete zklidnit svou mysl nebo relaxovat při pozorování buddhistických obřadů.

5. Galapágy, Ekvádor

Ostrovy zrozené z ohně a lávy. Místo, kde se zastavil čas a příroda zůstala stejná, a přece tak odlišná. Na ostrovech vás přivítají podivní ještěři, obrovské želvy, modronozí terejové nebo vyhřívající se tuleni. Pod vodou zase spatříte hejna žraloků galapážských, manty nebo dovádějící tučňáky. Galapágy jsou jednoznačně unikátním místem, takovým, kterých již na naší planetě mnoho není.

Zdroj: cklub.cz, wikipedia.org

Související články