Přestože se akce pro celou rodinu jmenuje Den architektury, potrvá týden. Startuje 27. září, končí 3. října a odehraje se ve více než 120 městech a obcích v České republice a na Slovensku. Program zahrnuje exkurze, procházky s odborným výkladem, přednášky, cyklovyjížďky, výstavy nebo i workshopy pro děti. A protože architektonické klenoty i zapomenuté stavby nestojí ve vzduchoprázdnu, někde si užijete také zahrady a všude čerstvý vzdoušek.

Zažít architekturu jinak jste mohli i v rámci akce Open House Brno. Mimo jiné jste mohli vidět výjimečnou kruhovou Tesařovu vilu:

Zdroj: Youtube

Pro fanoušky tohoto milovníka Prahy

Festival připomene mnohá významná jména. Včetně jednoho z nejslavnějších spisovatelů Franze Kafky, který miloval Prahu. Po stopách spisovatele se však můžete vydat i do jiných měst včetně Mariánských Lázní nebo Špindlerova Mlýna.

Současně se pořádá řada prohlídek souvisejících s literaturou. Těšte se například na veřejnosti běžně nepřístupné prostory pražského Klementina, což je druhý největší stavební areál v Praze, hned po Pražském hradu.

Pro fanoušky ikonických staveb

Připomeňte si slavné architekty jako například Karla Hubáčka, autora televizního vysílače a hotelu Ještěd. Užijte si architekta Josefa Fantu skrz prohlídku historické budovy pražského Hlavního nádraží, která má část rekonstrukce už za sebou. Nebo si ve zdejší secesní kavárně dejte aspoň kafe (psi vítáni).

Také se můžete vydat na zámky Karlova Koruna či Loučeň, na jejichž vzniku se podílel František Maxmilián Kaňka. Tento pozdně barokní architekt a stavitel spolupracoval i s geniálním Janem Blažejem Santinim-Aichelem nebo Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem.

Pro fanoušky současnosti i technických staveb

Když budete zase v Praze, určitě omrkněte Štvanickou lávku, která spojuje Holešovice a Karlín. O tomto "můstku" přes Vltavu se hodně diskutovalo, vyplatí se ho zažít naživo. A kdybyste nestihli komentovanou prohlídku s architektem, který se na tomto projektu podílel, nevadí. Času máte spoustu, lávka má prý vydržet až 200 let.

Technické stavby budou lákat i zvídavé děti, zveme vás do bývalé továrny na cukrovinky a čokoládu v Přerově (užijete si i výhled ze střechy), nebo se podívejte do bývalé vodárenské věže v Opavě či si prohlédněte bývalý vojenský kryt v Olomouci v Bezručových sadech.

Důležité poznámky

- Většina akcí festivalu Den architektury (27. 9. až 3. 10. 2024) je zdarma, nicméně za některé doprovodné programy je třeba hradit vstupné.
- Kompletní program architektury pro všechny ve všech městech a obcích Česka i Slovenska najdete tady. Rychle si tak ověříte, kde je ještě volno, zda je nutná rezervace a kde je možný vstup i bez ní.

Související články