Představíme vám 9 výjimečně krásných historických měst, jež v běhu staletí postupně patřila celé řadě královen. Začínáme Hradcem Králové. Za týden 22. 10. vás pozveme do Chrudimi, Vysokého Mýta, Poličky a Jaroměře. A třetí díl našeho seriálu 29. 10. bude patřit Dvoru Králové nad Labem, Mělníku, Trutnovu a Novému Bydžovu.

Královna Eliška Rejčka sice záhy ovdověla, ale přesto nezůstala sama. Kdo byl její životní láskou?

Zdroj: Youtube

1 královna, 2 vdovy, 5 měst

Zdroj příjmů hlavně v důchodu i místo pro život ve dnech veselých i smutných. Přesně těmto účelům měla sloužit tzv. věnná města, která darovali čeští králové svým manželkám. První obdarovanou se počátkem 14. století stala královna Eliška Rejčka, nejprve jako manželka Václava II. a po jeho smrti jako manželka Rudolfa Habsburského. Díky nim i druhému tchánovi získala Hradec Králové, Chrudim, Vysoké Mýto, Poličku a Jaroměř. Čili 1 královna a 5 měst.


Nebylo jí co závidět, ani jedno manželství dlouho nevydrželo, Eliška se stala dvojitou vdovou velmi mladá. Její život by vydal na román, protože zbořila středověký mýtus poslušné královny, která pouze přijímá svůj osud.

9 měst, 18 královen

Co do počtu měst byla bohatá i Žofie Bavorská, druhá manželka Václava IV., té patřily Dvůr Králové nad Labem, Mělník a Trutnov. Právě tato královna predikovala možnost vzniku husitského hnutí. Posledním věnným městem se stal Nový Bydžov, který se spojuje s královnou Marií Španělskou.

Jak šel čas, města postupně získávaly další královny, celkem jde o 18 žen. Systém věnných měst oficiálně fungoval až do roku 1918. Pro úplnost dodejme, že dočasně mezi věnná města českých královen patřily i Teplice, od krále Jiřího z Poděbrad je získala jeho manželka Johana z Rožmitálu.

Zveme vás do Hradce Králové

V 1. dílu našeho ohlédnutí za královnami vás lákáme do Hradce Králové. Právě zde Eliška Rejčka podle legendy iniciovala stavbu monumentální gotické katedrály Svatého Ducha z cihel. Královna městu prospěla ve více směrech, hospodářsky i politicky. A totéž platí o další královně Alžbětě (též Elišce) Pomořanské, vdově po Karlu IV., která ve městě žila až do konce svého života. Alžbětu určitě znáte díky slavnému muzikálu Noc na Karlštejně, tahle královna měla velikou sílu a dokázala zlomit i meč.

Cesta staletími a tipy pro děti

Putování Hradcem Králové vás provede historií od gotiky po renesanci či baroko až po výjimečné 20. století. Vystoupejte na renesanční Bílou věž ze 16. století a budete mít město jako na dlani, na ochoz vede 226 schodů. Pořádají se tu i noční prohlídky, věž je otevřená celoročně.

Hradec Králové byl do konce 19. století pevností, její zrušení otevřelo cestu k obrodě architektury. Vznikla celá řada výjimečných staveb, které daly městu moderní náboj. Mezi významná jména té doby patří architekti Jan Kotěra, Josef Gočár a mnozí další.

Děti bude bavit největší sladkovodní akvárium v Česku s podvodním tunelem a deštným pralesem, aquacentrum s tobogánem a umělým vlnobitím i Hučák - secesní vodní elektrárna. Tady se malí i velcí dozvědí vše možné o elektřině zábavnou formou, mají tu i dětský koutek a 2. 11. plánují halloweenskou party.

Navštivte také Labyrint Divadla Drak, v němž kromě divadla najdete netradiční muzeum loutek a divadelní laboratoř. Zjistíte, jak se rodí divadelní představení, a kdo chce, ten si zkusí i některou divadelní profesi. Včetně té nejslavnější.

Související články