Stručný souhrn z článku
- Nespavost může být přechodná, akutní nebo chronická, s různými příčinami a následky.
- Identifikace příčin a dodržování spánkové hygieny jsou klíčové pro řešení nespavosti.
- Bylinky jako meduňka a chmel, psychoterapie, nebo léčba melatoninem mohou pomoci.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Ptáte se sami sebe každou noc, co dělat, abyste usnuli. Převalujete se v posteli do rána, a když už konečně usnete, začne vám zvonit budík? Pak jsou naše následující tipy právě pro vás.
Co je nespavost?
Nespavost (insomnie) je porucha spánku, která se vyznačuje obtížným usínáním a brzkým probouzením bez možnosti znovu usnout. Velmi časté je i noční probouzení, ale také noční bdění – tedy záměna dne za noc.
Nedostatek spánku způsobuje, že jste malátní, unavení, podráždění, máte špatnou náladu. Horší je i vaše pracovní výkonnost. Pokud je nespavost dlouhodobá, může s sebou přinést i další zdravotní problémy, jako jsou psychické poruchy a poruchy vnímání.
Nespavost může být:
- Přechodná: Způsobuje ji aktuální stres a je dlouhá do 1 týdne
- Akutní: Trvá zhruba 1 měsíc, je vhodné ji zkonzultovat s lékařem
- Chronická: Dlouhotrvající nespavost je nutné řešit s lékařem, může mít vážné následky
Co může způsobovat nespavost?
Spánkové návyky lidí se v průběhu staletí různě měnily. Zatímco dříve lidé usínali při setmění a probouzeli se s východem slunce, později se začaly spánkové návyky měnit. Nespavost může způsobovat hektická doba spolu s nadmírou stresu.
Mezi nejčastější příčiny nespavosti patří osobní problémy, deprese, stres, bolest, věk, nesprávný životní styl, nedostatek pohybu, špatné prostředí, ale i změna přirozeného biologického rytmu.
Co dělat v případě chronické nespavosti?
Nespavost nemusí být způsobena jen vaším psychickým stavem, ale také doprovodným jevem dalších nemocí. Pokud se s nespavostí trápíte delší dobu, svěřte se svému lékaři a začněte tento problém řešit. Lékař vás může poslat do spánkové laboratoře, kde vás vyšetří.
Poslední volbou v případě chronické nespavosti je léčba za pomoci léků. Jejím účelem je pouhé obnovení přirozeného spánkového rytmu.
Co dělat, když vás trápí nespavost?
Nejprve se snažte zjistit, co je příčinou vaší nespavosti. Jakmile zjistíte, kde je „zakopaný pes“, začněte dodržovat pravidla spánkové hygieny (vynechte alkohol a kofein, pravidelně větrejte, před spaním buďte v klidu). Pokud vám to nepomůže, můžete vyzkoušet i psychoterapii.
Další možností je řešení za pomoci bylinek. Mezi vhodné bylinky na spaní patří meduňka a chmel. Pomáhají usínání a zmírňují psychické vyčerpání. Vyzkoušet můžete také melatonin.
Zdroj: nhlbi.nih.gov, mayoclinic.org, nhs.uk