Náš TOP 6 zahrnuje tipy na výlety ve stylu "pro každého něco", na počtu turistů, jejich pohlaví ani věku nezáleží. Slibujeme opravdu unikátní výhledy a někdy zase rozhledy po okolí, v každém případě půjde o nezapomenutelné zážitky. A kdo má dalekohled, ať ho vezme s sebou.

Videopozvánka představuje jeden z nejkouzelnějších cílů Jizerských hor, který je obzvlášť na jaře velice atraktivní:

Zdroj: Youtube

Český Krumlov: Výhled jako malovaný

Kouzelné jihočeské město láká od 1. května na všechny návštěvnické okruhy hradozámeckého komplexu. Tedy včetně okruhu zaměřeného na prohlídku zámeckého divadla. Jde o jedno z nejzachovalejších barokních divadel a prohlídka je možná právě v květnu a v červnu.

Za naprosto dokonalým výhledem na město, který patří mezi nejzajímavější výhledy v Evropě a dost možná i na světě, se pak vypravte na malovanou zámeckou věž. Má gotický základ a barevný renesanční „kabátek“, obnovený v 90. letech 20. století. Ochoz se nachází asi 65 metrů nad terénem.

Jizerské hory: Vodopády Jedlová

Slibujeme vám jeden z nejhezčích výletů při toulkách Jizerskými horami. Když vyrazíte do Josefova Dolu, máte to odsud doslova pár kilometrů k vodopádům na horské říčce Jedlová. Z Josefova Dolu vás navede modrá turistická značka a překvapí vás celá řada kaskád různé výšky.

Okouzlí i malé vodopády, sotva metrové, ale také mnohem větší. Jděte po naučné stezce a díky info tabulím se ještě dozvíte spoustu zajímavostí o zdejší přírodní rezervaci.

Telč: Jako v pohádce

Klenot, perla, skvost… Takové označení se často uvádí u moravského města Telč. Jeho historické jádro s malebnými domy uzavírají dvě brány a obklopují ho tři rybníky. Právě staré centrum a zdejší renesanční zámek patří na Seznam světového dědictví UNESCO. Projděte se také zámeckou zahradou ve francouzském stylu a ještě anglickým parkem (z něj budete mít jako na dlani telčské rybníky).

Pohled z výšky zajistí rozhledna na vrchu Oslednice (za nádražím), prý byste měli vidět kolem dokola až do dálky několika desítek kilometrů. Vyhlídková věž svatého Ducha s interaktivní zábavně-naučnou expozicí, kterou najdete pár metrů od náměstí Zachariáše z Hradce, bude otevřená od června.

Ostrava: Jiné Hradčany

Znáte „ostravské Hradčany"? Tak se přezdívalo Vítkovickým železárnám už v době první republiky. Byly v provozu od roku 1828 až do roku 1998. Následně se pro ně hledalo nové využití, které je v případě vysoké pece č. 1 opravdu unikátní.

Pec dostala před necelými deseti lety více než dvacetimetrovou nástavbu (návrh architekta Jiřího Pleskota, inspirace ohněm) a nové využití jako vyhlídková věž a občerstvovna.

Říká se jí Bolt Tower, a i když ji pokřtil slavný jamajský sprinter Usain Bolt, její název pochází z angličtiny (bolt znamená šroub, šroubovici). Na unikátních výhledech z ní, dost možná až do Beskyd, to však nic nemění.

Kokořínsko: Omrkněte pokličky

Na Kokořínsku bude díky netradičně formovaným skalám ještě dlouho platit: tady pořád rostou! Pískovcovým skalám vypadajícím jako kloboučky hub, jen v poněkud maxi provedení (nejvyšší měří asi 12 metrů), se říká pokličky. Takto je vymodelovala příroda pomocí slunce, mrazu, vody a větru.

K výjimečnému skalnímu útvaru se dostanete z údolí řeky Pšovky, která protéká Kokořínským dolem. Nebo to spojte s dalším hezkým zážitkem a navštivte i nedaleký hrad Kokořín (od pokliček cca 3 km).

Nejdelší na světě: Most pro pěší Sky Bridge 721 slaví

V květnu 2022 se otevřel u nás nejdelší visutý most pro pěší, který se současně stal světovou jedničkou. Dodnes mu tento primát nikdo nesebral a patří na seznam nejúžasnějších míst.

Sky Bridge 721 spojuje dva horské hřebeny a překlenuje údolí Mlýnského potoka, najdete ho poblíž obce Dolní Morava. Kdo si troufne na lávku o šířce 1,2 metru a délce 721 metrů, ve výšce někdy až 95 metrů, tomu se okolní příroda odmění opravdu nezapomenutelnými scenériemi.

Zdroj: zámek Český Krumlov, město Telč, vysocina.eu, strednicechy.cz, dolnivitkovice.cz, liberecky-kraj.cz

Související články