Kdo chce, ten v neděli 3. 3. slaví Světový den divoké přírody. Má nám připomenout, že stále existuje řada magických přírodních oblastí, které vás ohromí svou nedotčeností. Stoprocentně to platí i pro Jizerskohorské bučiny. Proč vyrazit směr Jizerky?

Nejdříve se klidně podívejte, kam vlastně půjdete aneb Jizerskohorské bučiny se představují:

Zdroj: Youtube

Světové ocenění

Jizerskohorské bučiny se staly první přírodní lokalitou Česka zapsanou na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2021. Slovy odborníků jde o jednu z nejzachovalejších přírodních oblastí v Jizerských horách, kde najdete výjimečné zejména bukové lesy.

Nejstarší dřeviny pamatují několik staletí, ohromí vás někdy až obří balvany podél vodních toků, skaliska různých podob (věže, vyhlídky a jiné skalní formace). A když budete mít štěstí, uvidíte například chráněného mloka skvrnitého a zhruba od května i lejska malého. Jde o vzácného ptáčka, který je podobný července obecné.

O "bučinách" podrobněji

Na seznam UNESCO se dostaly dvě části „bučin“, konkrétně Poledník a Štolpichy, prakticky (včetně ochranného pásma) jde o více než 600 hektarů. Nicméně i další oblasti Jizerskohorských bučin stojí za návštěvu. Díky řadě naučných stezek a turistických tras si snadno vyberete cíl vašeho výletu.

Naše tipy na výlety

Zkuste například cestu z Oldřichova po zelené turistické značce, měla by končit u skalního hradu a měřit něco přes kilometr. Nebo si ji prodlužte spojením s další navazující trasou Oldřichovské háje a lesy, s návratem do Oldřichovského sedla (celkem asi 6,5 km).

Pro zdatné turisty: Znalci tvrdí, že jedno z nejhezčích míst Jizerských hor jsou tzv. Polední kameny. Současně jde o nejvyšší místo Jizerskohorských bučin. Tento skalní hřeben je dostupný z více míst, například z Hejnic jděte po žluté turistické značce nebo ze Smědavy po červené turistické značce.

O Jizerskohorských bučinách a tipech, jak je projít skrz naskrz, se dozvíte například tady.

Zdroj: nature.cz, kudyznudy.cz, unesco-czech.cz

Související články