Říká se cholesterol, ale správně se rozlišují 3 typy krevních tuků. U nich si hlídejte maximální hodnoty. Maximální hladina jak celkového cholesterolu, tak jednotlivých krevních tuků (viz níže) je pro naše zdraví opravdu zásadní. Co říkají o cholesterolu další čísla?

Jedno video nahradí spoustu slov. Takhle cholesterol putuje v těle a škodí:

Zdroj: Youtube

Co o cholesterolu říká lékař?

Zdroj: Youtube

Cholesterol není jen jeden

Celkově se cholesterol hodnotí tak, že bychom ho v krvi měli mít 2,9 až 5 mmol/l. Dále se dělí na:

 1. LDL (low-density lipoprotein) se označuje jako zlý (špatný) cholesterol, s nízkou hustotou. Když je ho nadmíru, usazuje se ve stěnách cév a začíná škodit.
  Doporučená hodnota: 1,2 až 3 mmol/l
 2. HDL (high-density lipoprotein) je takzvaně hodný cholesterol, s vysokou hustotou. Jeho úkolem je regulovat ukládání LDL a podporovat jeho odbourání (vylučování z organismu).
  Doporučená hodnota: 1 až 2,1 mmol/l u mužů a 1,2 až 2,7 mmol/l u žen
 3. Triglyceridy jsou tuky vstřebávané z jídla, zdroj energie.
  Doporučená hodnota
  : 0,45 až 1,7 mmol/l

Kdy se cholesterol vyšetřuje v rámci prevence

V České republice je vyšetření celkového cholesterolu a tukových látek v krvi povinnou součástí preventivních prohlídek v 18, 30, 40, 50 a 60 letech. Pokud to nehlídá váš obvodní lékař, připomeňte se mu.

Pozor na metabolický syndrom

Rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění se dají shrnout pod pojem metabolický syndrom. Tyto faktory jsou 4, proto se někdy označují jako „smrtící kvarteto“:

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Víte, že zjistit hladinu nejen celkového cholesterolu se dá i v některých lékárnách?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ne, to jsem netušil/a. 48 %
Ano, vím to. Ale ještě jsem to nezkusil/a. 22 %
Ano, vím to a už jsem to zkusil/a. 30 %
Hlasovalo: 23
 • nadváha až obezita (BMI neboli Body Mass Index - index tělesné hmotnosti - nad 25 a obvod břicha nad 88 cm u žen a nad 102 cm u mužů),
 • vysoký krevní tlak,
 • předstupněm cukrovky je zvýšená hladina glukózy v krvi nalačno,
 • porucha metabolismu tuků (zvýšené triglyceridy, vysoké hodnoty celkového cholesterolu, vysoké hodnoty zlého cholesterolu).

Dobré zprávy

Pokud denně cvičíte, snižujete zdravotní rizika i cholesterolu. Ale netřeba podávat výkony maratonců. Už 30 až 60 minut pohybu denně zvyšuje hladinu hodného HDL cholesterolu v krvi asi o 10 procent a snižuje zlý LDL cholesterol přibližně o 5 procent.

Proč jíst ořechy a mandle

Mnohé odborné studie prokázaly, že lidé konzumující hodně ořechů nebo mandlí mají výrazně nižší hladinu cholesterolu a méně často umírají na infarkt. Jde o konzumaci 50 až 100 g ořechů a mandlí 5x týdně. Výsledky? Snížení celkového cholesterolu až o 16 procent, zlého cholesterolu až o 19 procent a hladiny triglyceridů až o 15 procent.

Oslaďte si život

Hořká čokoláda s obsahem kakaa nad 70 procent je bohatá na biologicky aktivní složky a sekundární rostlinné látky jako flavonoidy a polyfenoly. Proto je také schopná snižovat hladinu cholesterolu. Prakticky: asi 2 řádky hořké čokolády denně nebo 20 až 35 gramů kakaového prášku má snižovat LDL cholesterol přibližně po 4 týdnech asi o 5 procent, přičemž hodný HDL cholesterol se zvyšuje asi o 10 procent.

Přečtěte si klidně víc

Tyto tipy jsme pro vás vybrali z publikace Jak snížit cholesterol přírodní cestou (vydalo Nakladatelství Kazda), kde najdete celou řadu dalších užitečných informací.

Kromě teoretického popisu rizik, co vysoký cholesterol způsobuje a jak vlastně v těle funguje, kniha nabízí i ryze praktickou část. Díky chytrým nápadům se naučíte snižovat hladinu cholesterolu v těle i bez léků a navíc si můžete vyzkoušet vaření bez cholesterolu, aniž byste se vzdali radosti z jídla.

Zdroj: vzp.cz, nzip.cz, Nakladatelství Kazda

Související články