Když si koupíte nový ručník, nejprve ho jednou až dvakrát vyperte. Zbavíte ho volných vláken a nečistot, které "nasbíral" při výrobě a cestou k vám, uvolněné smyčky se utáhnou a nastartujete savost ručníku. A co dělat dál při každém praní a sušení?
Až budete mít správně vypráno a usušeno, zkuste si z ručníků "smotat" romantickou labuť. Jako v pětihvězdičkovém hotelu:
1. krok: praní
Ručníky perte podle doporučení výrobce, obecně jde o 40 až 60 °C. To je dostatečná teplota pro likvidaci běžných nečistot, její vyšší hranice i pro likvidaci bakterií a roztočových alergenů. Do pračky vkládejte jen ručníky, případně přidejte prostěradla, pračku nepřeplňujte.
A zkuste trik profesionálních prádelen: ručníky nejprve dobře roztřeste, až pak vložte do pračky. Už samotné protřepání tzv. otevře textilní vlákna, ta se lépe vyperou.
2. krok: co používat při praní
Zapomeňte na častý nešvar - používání většího množství pracího prostředku. Dnes jsou prací prostředky účinnější než dříve, navíc ručníky pereme častěji, takže je to opravdu zbytečné. Navíc hrozí, že se příliš mnoho pracího prostředku nemusí z ručníku dostat pryč, čili pak ručníky zbytečně tvrdnou a barvy blednou.
Co přidat do pračky? Praktičtější je tekutý prací prostředek doplněný bílým octem. Stačí 1/2 šálku až 1 šálek bílého octa na 1 prací cyklus. Celý trik je tedy v záměně, místo aviváže zkuste bílý ocet, který dezinfikuje, neobarvuje prádlo, pomáhá odstraňovat vodní kámen. Ten vadí jak pračce, tak prádlu - i ručníky jsou kvůli vodnímu kameni na dotek tvrdší.
Pokud vám to ale nedá, aviváž používejte občas. A výsledek si porovnejte. Ale počítejte s tím, že aviváž "lepí" vlákna k sobě a snižuje savost ručníků. Což je důvod, proč mnozí začínají více používat ocet.
Další trik: jedlá soda pro zapomnětlivé
Ručníky získají na zatuchlosti nejen špatným skladováním, stačí je po vyprání zapomenout v pračce. Když vám přirozeně nevoní, ručníky znovu vyperte - stačí voda a jedlá soda. Navíc jedlá soda dokáže ručníky změkčit.
3. krok: jak správně sušit
Sušička prádla umí krásně načechrat nejen nové, ale i starší, už "natvrdlé" ručníky. Při sušení určitě použijte i tuhle vychytávku za pár korun. Pokud sušičku doma nemáte, vyzkoušejte tento spotřebič třeba u kamarádky a hned uvidíte rozdíl.
Když sušíte prádlo bez sušičky, pak:
- nejprve ručníky dobře roztřeste,
- pověste je na sušák nebo na šňůru,
- zásadně je nesušte na ostrém slunci, na topení nebo na chalupě nad kamny - větší teplo je zkázou vláken, láme je.
4. krok: jde to i bez žehličky
Pokud ručníky nepoužívají opravdu malé děti, stačí je dobře vyrovnat, usušit a už je nemusíte žehlit. U žehličky platí totéž, co už jsme zmínili - velké teplo při sušení vede k lámání textilních vláken, ručník bude hůř sát. Současně na ručníky negativně působí tlak žehličky, vlákna se zplošťují.