Výhodou jogurtového těsta je snadná příprava a nižší obsah tuku, než je tomu v případě klasického listového těsta. Díky jogurtu je krásně vláčné a pružné, není díky němu třeba používat tolik másla a zvýší se i obsah bílkovin. Probiotické kultury se sice pečením ztratí, ale výsledný moučník bude i tak výrazně zdravější.

Na přípravu jogurtového těsta a jablečných taštiček ve 2 různých variantách se podívejte v našem videoreceptu:

Zdroj: VLM

Jak se dělá jogurtové těsto?

Výroba těsta s bílým jogurtem je snadná – stačí ho smíchat s moukou, změklým máslem a větší špetkou soli. Nejdříve všechny ingredience spojte vařečkou nebo stěrkou a poté je propracujte rukama. Nenechte se zaskočit tím, že ze začátku opravdu hodně lepí. Důkladným hnětením se během 5 až 10 minut všechny suroviny propojí a těsto bude kompaktní a pružné. Poté ho zabalte do fólie a nechte alespoň 30 minut odpočinout.

Nejlepší jablečná náplň

Chuť jogurtového těsta je spíše neutrální, takže mu bude slušet výraznější náplň. Oloupaná jablka nakrájejte na kostičky a společně s cukrem, skořicí a trochou vody je krátce poduste do změknutí a karamelové konzistence.

Pro intenzivnější chuť můžete přidat i lžíci másla, hřebíček, vanilkový extrakt nebo sekané ořechy. Před plněním taštiček nechte směs zcela vychladnout. Místo jablek můžete samozřejmě použít jakékoliv jiné ovoce, domácí zavařeninu nebo tvarohovou či makovou náplň. Výborně chutnají i naslano, například se šunkou, sýrem a špenátem.

Křupavá cukrová krusta

Připravené taštičky potřete před vložením do trouby rozšlehaným vajíčkem a lehce nařízněte na povrchu, aby mohla během pečení unikat pára a těsto se nepotrhalo. Poté je posypte krupicovým cukrem, který během pečení vytvoří na povrchu hezkou křupavou krustu.

Po upečení nechte taštičky zchladnout. Výborně chutnají teplé i studené – na rozdíl od listového těsta jsou navíc pevnější a nedrobí se, takže se výborně hodí i jako svačina do školy nebo na výlet.

Jablečné taštičky z jogurtového těsta

Čas přípravy: do 90 minut

Ingredience:

 • 300 g hladké mouky
 • 200 g bílého jogurtu
 • 75 g změklého másla
 • ½ lžičky soli
 • 2 větší jablka
 • 1 lžička skořice
 • krupicový cukr
 • 1 vejce

Příprava:

 1. Máslo vyjměte z lednice a nakrájejte na kostky alespoň 30 minut předem, aby změklo. Určitě nepoužívejte rozpuštěné, těsto by se nepovedlo.
 2. Do misky nasypte mouku se špetkou soli a promíchejte. Přidejte jogurt a změklé máslo. Rukama vypracujte hladké těsto. Ze začátku bude hodně lepit, ale po 5 až 10 minutách se zpevní. Poté ho uložte do ledničky alespoň na 30 minut.
 3. Mezitím si připravte jablečnou náplň. Jablka oloupejte, zbavte jádřinců a nakrájejte na malé kostičky. Nasypte je do hrnce se silnějším dnem, přidejte lžíci krupicového (nebo vanilkového) cukru, lžičku mleté skořice a tři lžíce vody. Na mírném plameni vše povařte zhruba 10 minut, aby jablka změkla a směs získala karamelovou konzistenci. Poté směs nechte vychladnout na talíři nebo v misce.
 4. Troubu předehřejte na 190 ºC. Těsto vyjměte z lednice, rozdělte na dva díly a na pomoučněném vále rozválejte. Pomocí rádla ho rozdělte na obdélníky, nebo použijte mističku, hrnek či kulaté vykrajovátko a vytvořte kolečka. Na celý postup se podívejte v našem videu na začátku tohoto článku.
 5. Těsto po okrajích potřete rozšlehaným vejcem, naplňte jablečnou směsí a přiklopte. Okraje nejdříve přimáčkněte prsty a pak vytvořte pomocí vidličky vroubkovaný reliéf. Taštičky potřete rozšlehaným vejcem, lehce nařízněte, aby během pečení mohla unikat pára a těsto neprasklo. Na závěr každou taštičku posypte krupicovým cukrem.
 6. Taštičky pokládejte na plech vyložený pečicím papírem a pečte při 190 ºC po dobu 25-30 minut do zlaté barvy.

Zdroj: redakce Dům &Zahrada, monmackfood.com, tasty.co

Související články