Stručný souhrn z článku
- Laskavost, jako nezištné chování a pozitivní postoj, má výrazný přínos pro naše zdraví a může dokonce prodloužit život.
- Laskavost snižuje stres a zlepšuje náladu, což má příznivý dopad na fyzické zdraví, včetně snížení rizika srdečních a dalších zdravotních problémů.
- Podpora dobrých vztahů a dobrovolnictví, spojené s laskavostí, přináší hmatatelné výhody pro duševní i fyzické zdraví, zvyšuje štěstí a posiluje imunitní systém.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
S poctivostí prý nejdál dojdete, ale laskavost umí mnohem více – prodlužuje život. O první větě sice můžeme mnohdy pochybovat, ale ta druhá platí stoprocentně. Laskavost je opak lhostejnosti a v záplavě špatných zpráv působí jako zjevení. Zkuste být laskavější a uvidíte, co se stane s vaším životem.
Pozor, laskavost je nakažlivá, rychle se přenáší. Budete se inspirovat?
Samé bonusy
Laskavost se často dává do spojitosti s dobrými skutky, ale může mít i podobu slušného chování. Místo naštvaného výrazu stačí nasadit úsměv. Místo zabouchnutých dveří před sousedovým nosem je pár vteřin podržte. Místo lhostejnosti povzbuďte známého nebo i cizího člověka atd. Laskaví ovšem můžete být i k místu, kde žijete, k přírodě, která vás obklopuje. A úplně nejdůležitější je chovat se laskavě sami k sobě.
Proč se laskavost vyplatí
Jsou to jednoduché počty. Vztek, nenávist, hněv stejně jako velké obavy a úzkost zvedají stresový hormon kortizol. Krátkodobé zvýšení hladiny kortizolu většinou svědčí tělu, dlouhodobé působení stresu může vést k mnoha zdravotním potížím nebo podpořit jejich vznik. Včetně nadváhy, vyššího cholesterolu, srdečněcévních problémů, poruch spánku, deprese... Déletrvající stres snižuje vaši obranyschopnost, což rovněž souvisí s chronickými záněty, a urychluje stárnutí.
Jednou je super, ale...
Jeden dobrý skutek je fajn, zahřeje na duši, ale sám o sobě život neprodlouží. Aby se laskavé chování skutečně příznivě projevilo na vašem zdraví, musí být pravidelné. Pak dokáže snížit třeba i zánětlivé parametry, vysoký krevní tlak, hladinu cholesterolu, rovněž úzkost a strach... A podpořit imunitu.
Laskavost se navíc násobí, pocítí to jak její dárce, tak obdarovaný. Konání dobra vede k tomu, že tělo zaplaví hormony štěstí (například serotonin, dopamin či oxytocin). Budete spokojenější, klidnější a zdravější, rovněž se zvýší vaše sebevědomí a můžete žít déle.
Souvisí s ní i dobrovolnictví
Kdo se věnuje dobrovolnictví, ten se také více pohybuje, dost možná i na čerstvém vzduchu. Tím mimo jiné snižuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku. Podle některých výzkumů nezištná pomoc druhým pohladí nejen vaši duši; prostřednictvím imunitního a neuroendokrinního systému působí pozitivní emoce na celý organismus.
Vědecky potvrzeno
Například studie Exeterské univerzity v Anglii potvrzuje, že pomoc druhým má velice kladný vliv na váš pocit pohody. Nicméně důležitá je i laskavost k sobě samým, což má jen samé výhody. I tímto tématem se Exeterská univerzita zabývala. Slovy jednoho z vědců mimo jiné dochází k tomu, že: "vypnutím reakce na hrozbu posílíme náš imunitní systém a poskytneme si nejlepší šanci na uzdravení.“
Zkrátka laskavost prodlužuje život. A kromě času vás opravdu nic nestojí.