Výraz digitální projektor léta evokoval představu oficiální strnulosti a důležitosti spojené se zasedací místností nebo přednáškovým sálem. To se naštěstí už změnilo – zvlášť mládež si pouští pohyblivé obrázky nejčastěji na strop a současně se válí na kanapi nebo na zemi.

Nadčasově stejná však zůstala skutečnost, že kresba světlem si pro všechny generace zachovala kouzlo předávané od prvních kinematografů bratří Lumiérů. Pochopitelně, dnešní projektory kvalitou obrazu a přidanými funkcemi mnohonásobně převyšují možnosti někdejších 16mm filmů i pouštění diapozitivů.

Projektor místo televize

Že podobný přístroj nevlastníte a nijak vám nechybí? Záleží na životním stylu, stále více lidí naopak nemá televizi. Přenosný projektor ji totiž skvěle nahradí. V obýváku si pustíte oscarovou klasiku, dětský pokoj rozveselí pohádky a třeba v garáži si můžete spolu s kamarády vychutnat sportovní přenosy nebo herní střílečky.

Služby malého přenosného projektoru ovšem využijete i po večerech na pokoji v hotelu při dovolené nebo třeba na palubě lodi, když konečně zakotvíte v poklidné zátoce. Tedy za předpokladu, že je poblíž elektrická zásuvka a máte dostatek dat.

Většina výrobců totiž v rámci maximální přenosnosti a odlehčení projektorů upustila od aku baterií a někteří už nepoužívají ani USB konektor, vysílání se prostě jen streamuje online.

LED volá

Hledání náhrad za klasickou Edisonovu žárovku vedlo k vývoji LED diod, které díky vysoké svítivosti pronikly i do datových projektorů. U řady z nich zůstala technologie vytváření obrazu stejná, používají systém DLP s pohyblivými mikrozrcátky na obrazovém čipu a s rotujícím barevným kotoučem.

Vývoj se však nezastavil a v čele pelotonu kráčejí modely využívající laser. Může být jeden, lepší jsou však hned tři nezávislé pro každou ze základních barev, z nichž se skládají všechny odstíny. Zdroj světla a světelný výkon projektoru mají vliv i na další veličinu – hlučnost chlazení. Většinou platí, že čím modernější koncepce, tím méně odpadního tepla, které musejí ventilátory odvádět, takže je přístroj nižší a má menší spotřebu.

Hodnota svítivosti udávaná v lumenech naznačuje, jak moc by měla být zatemněná místnost, aby byl promítaný obraz dobře vidět. Od zhruba 500 ANSI lumenů máte dost světla pro přiměřeně velký obraz v lehce potemnělém prostoru, dvojnásobná či trojnásobná hodnota umožňuje přejít na promítání přes celou stěnu, a to i přes den.

Vše v jednom

Původně projektory sloužily pouze k vytváření obrazu. Vyžadovaly tak připojení kabelem k videopřehrávači, notebooku, herní konzoli či jinému zdroji obsahu. Navíc se musely propojit se zesilovačem nebo aktivními reproboxy, jinak byl film němý.

Dnes jsou však na trhu především chytré mašinky, které mají v těle zabudované dostatečně kvalitní reproduktory často od vyhlášených výrobců a podporují třeba prostorový zvuk technologie Dolby Atmos.

Navíc, podobně jako třeba mobily, využívají vlastní operační systém. Do přístrojů tak lze rovnou instalovat aplikace videostreamovacích služeb a Android se stará o přístup na internet, ať už přes wifi, či ethernetovým kabelem. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se dozvědět o mobilních projektorech ještě víc věcí?

  • Jaký je rozdíl mezi ANSI lumeny a LED lumeny a čím se řídit
  • Proč je důležitý světelný výkon projektoru
  • Jak si projektory poradí se správným zobrazením barev
  • Důležité parametry pro sledování sportovních přenosů, akčních scén a hraní her
  • Jak daleko má být projektor od stěny a jak nastavit obraz
  • Rozdíly mezi Full HD a 4K rozlišením
  • Přehled zajímavých mobilních projektorů

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 16. května 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články