Stručný souhrn z článku

  • Indukční varné desky nabízí efektivitu, bezpečnost a flexibilitu, jsou energicky úsporné a snadno se ovládají.
  • Umožňují vaření v netradičně velkých nádobách, mají intuitivní ovládání a funkce jako Boost nebo Stop&Go pro rychlé a přesné vaření.
  • Jsou vybaveny časovačem, ochranou proti přehřátí a snadno se udržují, některé modely mají i integrovaný odsavač par.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Indukční desky jsou rychlé, přitom přesné a navíc bezpečné. A čím dál tím víc i flexibilnější. Vyplatí se vybírat novou indukční desku jak podle příkonu a designu, tak podle funkcí, které budete často využívat. Potěšitelné je i to, že mnohé vychytávky nabízí také finančně dostupné značky.

Jak indukce funguje? Jaké nádobí na ni použít? Pozor, nejde jen o materiál. A na co se vůbec připravit, když chcete přejít na indukci? Klikněte na video:

Zdroj: Youtube

I na obří hrnce, kastroly a pekáče

Když chcete vařit v netradičně velké nádobě, spojte dvě varné zóny. Využít je lze i ke grilování, stačí na ně položit grilovací tál vhodný i na indukci, a dopřát si tak propečený steak, jak to máte rádi. A bez připálení.

Obecně indukční desky nabízí kromě klasiky 2, 3 nebo 4 varných zón dokonce až 10, to žádné jiné varné desky nedokážou. A většina z nich má dotykový ovládací panel.

Automaticky i po svém

Další funkce slibuje změnu teploty jen přesunutím nádoby z jedné varné zóny na druhou. Vyberte si z některých přednastavených teplotních hodnot, nebo zvolte vlastní.

Mezi běžné přednastavené programy patří rozehřívání čokolády, pomalé vaření pod bodem varu nebo udržování uvařených jídel v teple, než si všichni strávníci sednou ke stolu. Zkrátka u některých indukčních desek už nemusíte nastavovat stupeň výkonu, zvolte si přesnou teplotu (stejně jako u moderní pečicí trouby).

Velkou výhodu nabízí indukční desky s dotykovým ovládáním, stačí posunout prst po ovládacím panelu a za pár vteřin vidíte změnu.

Super rychle

Velice užitečná je i funkce Boost (Booster), kdy se varná zóna změní v kuchařského sprintera a šupito presto zahřeje tekutiny v hrnci nebo bleskově orestuje třeba zeleninu na pánvi. Touto funkcí může být vybavená jedna varná zóna, dvě nebo klidně všechny.

Přerušte vaření, ale neztrácejte čas

Když musíte od vaření na chvíli odběhnout, využijete funkci, která se často označuje jako Stop&Go. Přeruší proces vaření (varná zóna poběží na nejnižší výkon), ale zapamatuje si nastavení varné desky. Až se vrátíte, stačí stisknout senzor a indukce navazuje na svou původní teplotu - pokračuje ve vaření tam, kde skončila.

Místo minutky

Indukční varné desky jsou chytré, ale nejsou to vševědové. Pak se hodí takové, které mají funkci časovače, abyste si nastavili délku vaření. Těstovin, brambor, vajec nebo jiných surovin či pokrmů. Po uplynutí zadaného času se deska sama vypne.

Úsporně i bezpečně

Indukční vaření rovná se ohřev dna nádob, nikoliv celé desky. Proto se drtivá většina energie využije smysluplně. „Netopíte“ pánubohu do oken, jak se říká.

Moderní indukční varné desky se dokážou záhy samy vypnout, pokud jste na to zapomněli a třeba už baštíte nedělní oběd.
A kdybyste na indukci zapomněli prázdnou nádobu, využije tzv. ochranu proti přehřátí (automaticky se vypne v případě přehřátí řídicí jednotky). Bezvadný je rovněž ukazatel zbytkového tepla pro jednotlivé varné zóny, hodí se třeba pro ohřátí studeného čaje.

Snadná údržba

Když něco „uteče“ z kastrolu, hrnce či pánve mimo varnou zónu, nemůže se to připálit, nečistoty jednoduše setřete. Deska se viz výše nezahřívá celá, údržba je tudíž jednodušší. Navíc některé indukce jsou vyrobené z tak odolného materiálu, že ho nepoškrábe ani časté posunování nádob z jednoho konce desky na druhý.

Dva v jednom

Chytré přátelství varné desky s odsavačem par se vyplatí, pak se odsavač sám zapne a ještě přizpůsobí svůj výkon tomu, co se děje „na plotně“. Ale dnes už poměrně mnoho indukčních varných desek disponuje zabudovaným (spodním) odsavačem par.
Ovšem pokud patříte mezi hračičky, třeba vám přijde vhod něco úplně jiného - digestoř, která se ovládá pouze mávnutím ruky. Chtěli byste ji?

Zdroj: littlehouseonthecorner.com, mall.cz, datart.cz, Dům&Zahrada

Související články