Litomyšl proslavil hudební skladatel Bedřich Smetana. Jeho první kroky byly se zámkem těsně spjaté, protože se narodil do rodiny sládka zámeckého pivovaru. Právě vliv italské renesance zkombinovaný se stavebními prvky typické pro české země, bohatá sgrafitová výzdoba průčelí a dochovanost zámku jako celku přispěly k jeho zařazení mezi světově výjimečné památky.
Jak šel čas
V místech dnešního zámku patrně už v 10. století stával hrad, ve 12. století byl na návrší vystavěn klášter premonstrátů. Litomyšl se v roce 1259 stala městem a v roce 1344 zde císař Karel IV. založil nové biskupství, které město spravovalo do roku 1425, kdy biskupství zpustošili husité. Následně panství přešlo do rukou rodu Kostků z Postupic a ve 2. polovině 16. století ho získal šlechtický rod Pernštejnů.
Nový zámek nechal vybudovat Vratislav II. z Pernštejna, patrně pro svou španělskou manželku. Vratislav působil jako kancléř českého království, byl hodně zcestovalý a právě vliv italských cest ho inspiroval k podobě novostavby. Zámek navrhl italský architekt Giovanni Battista Aostalli de Sala s bratrem Ulricem, stavěl se v letech 1568 až 1581.
V čem je výjimečný
Dvoupatrový renesanční objekt inspirovaný italskou architekturou má čtvercový půdorys, hlavní hmota je čtyřkřídlá a zámek jako celek má tři nádvoří různé velikosti. Hlavní z nich ohraničují jedinečné třípodlažní arkády.
Na fasádách a štítech šlechtického sídla napočítáte více než osm tisíc sgrafitových motivů (vznikají vyškrabáváním maleb nebo ornamentů do dvou vrstev různě barevné omítky). Převažují typická „psaníčka“, ve středu každého z nich spatříte jiný motiv. Figurální tematice pak vévodí velké bitevní scény.
Během dalších staletí se zámek nijak zásadně nezměnil, interiérů se však dotkly úpravy v barokním a klasicistním duchu. V 18. století, kdy panství Litomyšl vlastnil rod Valdštejnů-Vartenberků, bylo na zámku zřízeno rodinné barokní divadlo.
V roce 1775 sídlo zachvátil požár a divadlo vyhořelo ještě před dokončením. Ale už koncem 19. století vzniklo nové, které se dochovalo dodnes. Jde o druhé nejstarší zámecké divadlo s původním vybavením u nás. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)
Chcete se o krásném zámku dozvědět další informace?
- Prohlídkové okruhy
- Majitelé zámku a jejich nesmazatelné stopy
- Místo narození skladatele Bedřicha Smetany
- Jízdárna, konírna a renesanční pivovar
- Francouzská zahrada a anglický park
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v říjnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 19. září 2024.