Kroměříži se přezdívá Hanácké Athény i Perla Moravy, ale stejně tak ji lze označit za město biskupů a arcibiskupů. Právě církev se na rozkvětu města zásadně podílela. Jejím sídlem byl gotický hrad, který se proměnil v renesanční zámek a později se dočkal dalších stavebních úprav. Obklopuje ho Podzámecká zahrada, jež v 19. století získala podobu přírodního anglického parku.

Nedaleko odsud ještě najdete Libosad známý jako Květná zahrada. Právě tato trojice byla zapsaná v roce 1998 na Seznam světového dědictví UNESCO v japonském Kjótu jako výjimečně zachovaný barokní odkaz.

Proměny v čase

Původně renesanční zámek získal ve 2. polovině 17. století barokní podobu díky italským architektům a biskupovi Karlu II. z Lichtensteinu-Castelcorna, kteří zakládali i obě zahrady. Barokní skvost má půdorys podobný čtverci, tvoří ho čtyři křídla a nádvoří. V polovině 18. století interiéry zachvátily požáry a následná oprava jim vtiskla pozdně barokní až rokokovou tvář.

Jedním z největších magnetů je zámecká galerie s díly významných evropských malířů 15. až 18. století, nejčastěji se zmiňuje obraz Apollo a Marsyas od věhlasného Tiziana.

Zámecká oáza klidu

Až si projdete zámek, vydejte se do parkové části Podzámecké zahrady o ploše přibližně 60 hektarů, kterou s interiéry zámku spojuje velkolepá sala terrena. Zahrada byla kdysi založená kvůli užitkovým rostlinám a doplňovala ji menší obora, byť ani tehdy zde nechyběly okrasné druhy zeleně.

V 17. století získala stejně jako zámek barokní ráz a v 1. polovině 19. století se většina ploch změnila na krajinářský park. Obohatily ji drobné stavby, jež našly inspiraci v různých koutech světa (Čínský pavilon či třeba Pompejská kolonáda).

V parku roste mnoho dřevin z Evropy, Asie a Ameriky, nechybějí v něm rybníky a vodní kanály s můstky – ostatně část parku lemuje řeka Morava. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o kouzelném prostředí Kroměříže dozvědět ještě víc?

  • Kde najdete doslova živé umění?
  • Baroko propojené se zahradní architekturou
  • Tipy na procházky
  • Kompozice jednotlivých zahrad
  • Sochy pro milovníky mytologie

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v květnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. dubna 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články