Stručný souhrn z článku
- Adolf Loos, významný architekt, se proslavil nejen domy, ale i bytovými interiéry, jako je apartmán Richarda Hirsche v Praze.
- Původně vytvořil Loos pro Hirschovy v Plzni interiéry, z nichž se část přesunula do Prahy. Apartmán Richarda Hirsche je unikátně zachován a nyní je součástí umělecké galerie.
- V apartmánu je vidět Loosova invence v práci s prostorem, multifunkčním vybavením a vestavěným nábytkem, doplněným o unikátní solitérní kusy.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Tvorba brněnského rodáka, kterého obdivoval i Le Corbusier, je bohatá. Loos se však neproslavil jen návrhy domů, ale také mnoha projekty bytových interiérů realizovaných ve starší plzeňské zástavbě. Mezi ně patřil i apartmán pro Richarda Hirsche. Hlavní obytný prostor původního apartmánu včetně originálního vestavěného nábytku se však časem přestěhoval do Prahy.
Historie plzeňských interiérů
Do Plzně se Adolf Loos dostal díky zakázce manželů Wilhelma a Marthy Hirschových, místní podnikatelské elity, kteří ho požádali o návrh bytu v ulici Plachého 6. Což se také stalo v roce 1907. Už tenkrát Loos použil to, co dnes považujeme za běžné – propojil jídelnu s obývákem, byť přes zimní zahradu. Přes Hirschovy se architekt a designér seznámil s dalšími rodinami podnikatelů, a tak v Plzni postupně vznikla celá řada interiérů s jeho rukopisem.
O dvacet let později Loos ve stejném domě, jen o patro výš, navrhl studentský byt pro syna Hirschových. Richardovo zázemí nebylo tak prostorné jako rodičovské, zato mělo velké štěstí. Byt Hirschových dnes připomínají jen fotografie, kdežto apartmán pro Richarda se dochoval.
Jde o unikátní případ, kdy sběratel umění a milovník tvorby Adolfa Loose Vladimír Lekeš odkoupil původní vybavení Richardova interiéru (přesněji centrálního pokoje), které nemohlo zůstat na svém místě. Chvíli trvalo, než pro něj našel novou adresu, ale povedlo se. A co víc: půdorys pražské místnosti, kde se nyní nachází Richardův apartmán, je téměř identický s tím původním.
Prakticky a účelně
Multifunkční pokoj fungoval jako místo pro relaxaci, pracovna, knihovna, bar, jídelna nebo i kuřárna. Typickou ukázkou Loosovy invence je práce s prostorem, která se dotkla jednotlivých částí místnosti. Například u vstupu je dobře vidět snížený strop, naopak oddělený sedací kout se instaloval na nízké pódium.
Dochovaný vestavěný nábytek, který Loos ve svých návrzích často používal, obložení stěn a některé prvky vybavení jako dvouobručové svítidlo se čtyřmi žárovkami se musely před instalací na nové adrese restaurovat. Solitérní kusy sháněl Vladimír Lekeš doslova po celé Evropě podle dobových fotografií, jde o unikáty z jiných Loosových realizací, případně se některé vybavení vyrábělo podle návrhů slavného architekta (například kliky či garnýže).
Vzájemná provázanost
Promyšlený systém vestavěných úložných prostor je dodnes krásnou ukázkou, jak se dá byt zařídit prakticky a přitom šetřit centimetry. Kromě vestavěných skříní nabízí místo také úložné lavice v sedacím koutu, sokl u knihovny či nenápadná skrýš za dřevěnou roletkou nad psacím stolem.
Ze solitérních kusů zaujme například stůl s mramorovou deskou a se židlemi pocházející z majetku Loosova osobního právníka. Kdyby židle dokázaly hovořit, prozradily by, že na nich sedávaly takové osobnosti jako architekt a designér Josef Hoffmann, lékař a psycholog Sigmund Freud či malíř Oskar Kokoschka.
Unikátní jsou rovněž Loosova polstrovaná křesla zvaná Knieschwimmer, jedno bylo vyrobené v roce 1905, druhé v roce 1931. Ale i hodiny, kuřácká souprava nebo legendární nápojový servis 248 z křišťálového skla s broušeným dnem navržený pro firmu J. & L. Lobmeyer ve Vídni. I na něm je krásně vidět, jak Loos uvažoval nadčasově.
Hirschův apartmán je součástí pražské umělecké galerie a aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery.
Tento seriál pro vás připravujeme ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Chcete se o jednotlivých objektech dozvědět více? Pusťte si podcasty, které jsou jim věnované. Najdete je na www.npu.cz nebo na podcastových kanálech pod názvem PodCastle NPÚ. | ||
---|---|---|
Příště: Vila Stiassni
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 6/2023.
Zdroj: Dům&Zahrada, npu.cz