Asfodelka žlutá je atraktivní a suchomilná trvalka, která dorůstá do výšky přibližně 100 cm. Rostlina má úzké, tmavě modrozelené listy, které vyrůstají v listové růžici. Kvete nádhernými, žlutými, hvězdicovými květy, které se nesou na vysokých lodyhách. 

Nakvétá zhruba od května až do července a zaslouží si být solitérem ve vaší zahradě. Výborným společníkem této rostliny může být babtisie jižní nebo některý z kultivarů pivoněk.

Ideální je stanoviště na sluníčku

Asfodelka prosperuje na plném slunci, ale vydrží i v mírném polostínu. Nejlepší je zvolit místo s dobře odvodněnou půdou. Přimícháním písku k zemině zlepšíte drenáž, což asfodelka ocení, protože nesnáší přemokření. Ideální pH půdy by mělo být neutrální až mírně zásadité.

Výsadba a péče

Asfodelky se obvykle pěstují z oddenků nebo semen. Oddenky vysazujte buď na jaře, nebo na podzim. Rozestupy mezi rostlinami by měly být cca 30 cm. Po výsadbě je důležité rostliny pravidelně, ale mírně zavlažovat, dokud se neujmou. Později zálivku omezte, dospělé rostliny jsou odolné vůči suchu.

Máte rádi žluté květiny? Podívejte se níže, které krásky si můžete ještě vypěstovat:

Zdroj: Youtube

Jednou za čas asfodelku přihnojte

I když asfodelka nepotřebuje intenzivní hnojení, doporučuje se na jaře aplikovat lehké hnojivo pro podporu kvetení. Důležité je také odstraňovat odkvetlé květy, což stimuluje vytváření nových květů. 

Množení asfodelky

Semena nám nejlépe vyklíčí, když je na jaře vysejeme do studeného pařeniště. Počítejme však s tím, že dospělá rostlina vykvete až za tři roky. Jinou možností rozmnožování je dělení na části se dvěma až třemi očky, které provádíme koncem léta.

Ochrana proti škůdcům a nemocem

Asfodelka je obecně odolná proti běžným škůdcům a chorobám. Přesto je důležité pravidelně rostliny kontrolovat a v případě potřeby zasáhnout příslušnými ochrannými prostředky.

Zdroj: zahradnictvi-flos.cz, zahradnictvi-spomysl.cz

Související články