Přestože šrucha zelená (Portulaca oleracea) a šrucha velkokvětá (Portulaca grandiflora) patří do stejného rodu (Portulaca), pěstují a používají se odlišně. Zatímco prvně jmenovaná byla ze zahrad vyháněna jako odporný plevel, aby se do nich vítězoslavně vrátila jako znovuobjevená zelenina, šrucha velkokvětá je okrasná rostlina s jasnými, zářivými barvami. S touto atraktivní letničkou rozhodně nic nezkazíte.

Angličané jí říkají mechová růže a jde o pojmenování velmi výstižné. S jasnými, výraznými barvami, jako je oranžová, růžová, žlutá a červená nebo zářivě bílá, a dokonce i ve světle růžových pastelových odstínech, poskytne barevné akcenty všude, kde svítí hodně sluníčka.

Zvláštní je mimořádně dlouhá doba květu této rostlinky: pestré barvy můžete obdivovat od června až do října. Hodí se nejen pro pěstování na záhonech, ale vypadá dobře i v květináčích, takže se z této rostliny mohou těšit i lidé bez zahrady. Ale jen když svítí slunce. V zamračených dnech šrucha velkokvětá své květy neotevírá.

Zdroj: Youtube

Z Uruguaye do Evropy a celého světa

Veselá rostlinka pochází původně z Jižní Ameriky: jako doma se cítí na písčitých půdách v Uruguayi, Paraguayi a Argentině. Na počátku 19. století se květina poprvé dostala do Anglie, odtud zahájila své triumfální tažení téměř na všechny kontinenty. Dnes je oblíbenou letničkou – nejen u nás, ale po celém světě.

Šruchy velkokvěté jsou jednoleté či slabě vytrvalé sukulentní nebo polosukulentní rostliny. Dorůstají jen kolem patnácti centimetrů a rozrůstají se do šířky. Jednoduché či plné květy mívají v průměru až čtyři centimetry. Na závěr sezóny se z nich vyvinou praskající plody o velikosti čtyři až šest milimetrů obsahující malá černá semena.

Výsadba a pěstování šruchy velkokvěté

Svou barevnou sílu plně předvede na slunných a teplých stanovištích. V polostínu ztrácí mnoho okvětních lístků a necítí se pohodlně.

Půda nebo substrát by měly být lehké a písčité. Jak na záhon, tak do květináče proto smíchejte zeminu s pískem, aby se pěstební podmínky co nejvíce přiblížily přirozenému prostředí.

Po zmrzlých můžete na vybrané stanoviště vysazovat předpěstované sazeničky nebo vysévat semena. Ta ostatně mohou do půdy dřív, a to o čtyři až šest týdnů.

Půdu na záhonu dobře nakypřete a odstraňte plevel a kameny. Pokud je půda příliš těžká, přimíchejte písek. Pro výsadbu v květináči vytvořte drenážní vrstvu ze střepů nebo štěrku.

Tyto letničky nevyžadují hnojení, pouze při výsadbě můžete do půdy přidat hnojivo s postupným uvolňováním.

Skvělá věc na této rostlině je, že nevyžaduje žádné otrhávání odkvetlých květů. Pokud při výsadbě zachováte výše popsané požadavky, bude krásně kvést celou sezónu bez jakékoliv další péče.

Odolná květina produkuje velké množství semen, takže se bude postupně přesévat a vy se s ní na zahradě setkáte i další roky, aniž byste se o to jakkoli zasloužili. Naštěstí není invazivní a nechtěné sazenice se dobře vytrhávají.

Zdroj: thespruce.com, plantura.garden

Související články