Otevřete dveře a okna dokořán a zahradu si letos zase pořádně užijte… Terasa se právě nyní stává dalším plnohodnotným prostorem domu. Pokud se ji chystáte zařídit novým zahradním nábytkem, může vámi projet lehký záchvěv bezradnosti. Těch lákavých možností! A všechny byste uměli využít!

Před nákupem si dobře rozmyslete, jakým činnostem se venku nejčastěji věnujete a jak budete terasu opravdu využívat. Máte-li dostatek prostoru i financí, můžete vytvořit hned několik venkovních místností.

Obývací pokoj

Jste-li spíše gaučový typ a nejmilejší zónou vašeho obydlí je pořádná sedačka nebo sestava několika pohodlných sofa a křesel, můžete se zálibě v „gaučinku“ věnovat také na čerstvém vzduchu.

Polstrované části venkovních sedaček ve vyšší finanční hladině mívají kvalitní outdoorovou vodoodpudivou a protišpinivou úpravu, takže je nemusíte večer odklízet do domu. Ve stejném provedení pořídíte také sedací vaky nebo křesílka. Aby byl venkovní obývací pokoj zcela kompletní, dolaďte posezení několika taburetkami, nízkými stolky, kvalitním venkovním osvětlením a kobercem vhodným do exteriéru.

Promyšleně rozmístěte květináče s rostlinami, o které není nutné často pečovat, nebo s bylinkami, a o dlouhou letní pohodu máte postaráno.

Materiály k sezení

Kvalitní zahradní nábytek je pevný, s vysokou nosností a odolný. Držte si svůj styl, mělo by totiž platit, že jak v interiéru, tak v exteriéru. I když… Možná třeba zrovna venku budete mít chuť zkusit eklektické posezení, kterého jste se v domě neodvážili. Ohlídejte si však, aby nosnost neklesla pod 90 kg na sedací místo. Mezi nejčastěji používané materiály patří:

  • Dřevo jako nestárnoucí klasika. Čím tvrdší, tím odolnější. Pokud nejde přímo o exotické dřevo nebo tuzemský pevný dub, vyžaduje občas péči a ochranu před vlhkostí. Aktuálně nejprodávanějším nábytkem je akáciový, který také něco vydrží a je rozumným kompromisem v poměru cena/výkon.
  • Kov, nejčastěji ocel nebo hliník. Vyniká stabilitou, je relativně levný, velmi odolný a má dlouhou životnost. Je jen na vás, jestli dáte přednost moderní strohosti, nebo zvolíte zdobnější romantický nábytek většinou s bílým nástřikem. Vybavte si fotografie Josefa Sudka ze zahrady Rothmayerovy vily a hned víte, kam můžete směřovat.
  • Umělý ratan. Tato barevná stálice odolá dešti i mrazu, nábytek je lehký a poměrně dlouho vydrží. Útulné posezení provází množství různých podušek a podsedáků, které ratanu vyloženě sluší.
  • Plasty nenáročné na údržbu. Vynikají širokou škálou barev a snadno se udržují. Pozor na příliš levné výlisky, nejčastěji v bílé nebo tmavě zelené barvě. Nemívají dlouhou životnost a na terase a zahradě velkou parádu neudělají. Znáte to, nejste tak chudí, abyste si kupovali levné věci… Moderní plastový nábytek už dávno vypadá jinak.

Jídelna s grilovacím koutem

Hodláte-li terase vtisknout spíše podobu venkovní jídelny, smysl dává pořízení jídelního stolu s tolika židlemi, kolik jich nejčastěji potřebujete, s rezervou přibližně čtyř až šesti skládacích kusů pro hosty. Nepsaným pravidlem je, že nábytkem můžete obsadit maximálně dvě třetiny terasy, jinak bude prostor působit přeplněně.

Pro příjemné posezení doporučujeme oválnou stolovou desku, kterou oceníte zejména tehdy, pokud se počet hodujících často mění. K oblému stolu totiž snadněji několik židlí přidáte, nebo od něj naopak uberete. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o zařízení terasy dozvědět ještě víc?

  • Jak si zařídit venkovní kuchyni
  • Proč je důležité myslet na přípojky vody a elektřiny
  • Výběr grilu a čím se řídit
  • Jaké jsou možnosti zastřešení terasy
  • Kdy budete na změny u terasy potřebovat stavební povolení

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 16. května 2024.
Zdroj: Jana Matoušková, Dům&Zahrada

Související články