Ještě před sedmi lety byste si na pozemku mezi rybníkem a strmým kopcem připadali jako v pohádce o Šípkové Růžence. Neprostupná změť náletových dřevin a ostružiní porůstající plochu 1 430 m2 byla velkou výzvou pro firmu, která dostala za úkol ji vyčistit a připravit na stavbu domu.

„Manžel je autorizovaný stavař, takže na zakázkách spolupracujeme a doplňujeme se. Investorka chtěla k domu, který manžel projektoval, udělat i zahradu,“ popisuje Zuzana Szotkowski začátek úspěšné spolupráce. Ta přerostla nejen v další zakázky, ale i v následnou údržbu zahrady. „Protože zadání znělo ‚zahrada pro diplomaty‘, představila jsem si, že v domě budou jednou bydlet třeba Francouzi. Nechybí tu proto místo pro petanque ani šachový stolek.“

Dva vzácné nálezy

Při likvidaci náletů a plevelů tvůrci zahrady objevili i obří rododendron. Spolu se vzrostlým ořešákem a dřevinami zpevňujícími strmý svah jsou jedinými pozůstatky původního divokého porostu propustné půdy. K fialovorůžově kvetoucímu keři přibyly po obohacení půdy o rašelinu další a dnes jsou jarní ozdobou zahrady.

K nim Zuzana Szotkowski doplnila ovocné stromy – hrušně, švestku, jabloň, třešeň – a na konci pozemku i borovice, které rostou v okolí. Dřevo z vykácených smrků se hodilo na schůdky ke skluzavce. „Jinak jsme na pozemku použili pouze odolný dub na schody a sedací kostky a na přání investora tropické dřevo na rozsáhlou terasu. Smrk je pro dětskou část zahrady ideální, vydrží zhruba sedm let, kdy si děti herních prvků užívají, pak lze tuto část zahrady proměnit podle současných potřeb,“ vysvětluje autorka.

Smrkové dřevo venku vlivem vlhkosti a mechového porostu zejména ve stínu rychle degraduje, zhruba po sedmi letech se rozpadne.

Jih není jen ohnivý

Pozemek je sice orientovaný na jih, ale ze západní strany ho stíní strmý kopec. Jen některé části zahrady jsou tedy vystaveny většímu slunečnímu žáru. Zahradní projektantka proto doporučuje neřídit se jen orientací, ale skutečným poměrem světla a stínu. Jedině tak najdete místa, kde budou pečlivě vybrané rostliny prosperovat. Tomu slouží i umělá závlaha osázených částí.

Na zahradě není moc cibulovin, původně tu byly jen puškinie a okrasné česneky, z trvalek převažují čechravy, kakosty, kontryhely, hosty, sasanky, kapradiny a podzimní astry. Trochu rozpínavě se chová líbivá ostřice (Carex morrowii ’Ice Dance’).

Přední část dlouhé úzké zahrady je koncipována jako reprezentační, na pobytovém trávníku byla zbudovaná zpevněná plocha pro závěsné křeslo a zahradní domek. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Zajímají vás další podrobnosti o této zahradě?

  • Terasa domu, dlažba a travní koberec
  • Dětská herna na zahradě
  • Pískoviště, cesty a cestičky
  • Posezení u ohniště
  • Výměna a doplnění půdy, obnova zatravnění

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červencovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 20. června 2024.

Zdroje:

Související články