Voňavé rostliny působí nostalgicky, a to i na jedince, kteří se nepovažují za milovníky květin. Vzpomeňte si na jemnou vůni jehličí vánočního stromku, na první posekanou trávu v létě nebo na bylinný nádech, který naplňuje skleník plný zralých rajčat. Přes všechny tyto neodolatelně krásné vzpomínky zůstává vůně v mnoha zahradách zanedbávaná.

Historie aromaterapie v zahradách

Nebylo tomu tak vždy. Aromaterapie byla klíčovým prvkem zahrad už v dobách starověké Persie i Egypta. Babylonské visuté zahrady byly rájem chladivých teras, aromatických keřů a voňavých květin a bylin. Egypťané šli ještě o krok dál a naučili se z rostlin získávat vonné oleje, z nichž vyráběli kadidlo, aromatickou pryskyřici získávali ze stromů rodu Boswellia.

Středověké zahrady spojovaly vůni s medicínou a často patřily k centrům vzdělanosti. Studium bylin a rostlin pro léčebné účely, jejichž vůně či zápach se vyznačovaly léčivými vlastnostmi, představovalo ranou verzi aromaterapie.

Léčivé kouzlo vonných rostlin zůstává důvodem, proč mnozí z nás zahradničí, i soukromou odměnou za hodiny strávené dřinou. Jak si tedy doma vytvořit voňavou zahradu?

Nejvoňavější květiny do vaší zahrady

Zdroj: Youtube

Když plánujete zahradu, musíte vzít do úvahy tolik věcí: typ půdy, barvy, dobu kvetení… Může se vám zdát, že přemýšlet k tomu všemu ještě o vůních je už nemožné.

Proto se raději zamyslete nad místy, která byste chtěli provonět, jako jsou vyšlapané cestičky nebo podloubí, místa, kde se můžete zastavit, posedět a doslova přivonět k růžím. Jídelní prostory jsou ideálním místem, kam soustředit vonné rostliny, jako jsou sladce vonící popínavky či nostalgické růže.

Vytvořte si vonnou zahradu pro každé roční období

Tajemstvím návrhu vonné zahrady je výběr květin, které pokvetou v různých ročních obdobích. Naštěstí s nesčetnými dostupnými možnostmi výsadby máte z čeho vybírat.

Ujistěte se, že jednotlivé klíčové oblasti zahrady budou těžit z vůně v každém ročním období. Na začátku jara můžete zasadit sněženky, krokusy a hyacinty pro sladkou vůni.

V létě sázejte trvalky, jako je levandule, rozmarýn, šalvěj a tymián. Na podzim zkuste zasadit chryzantémy a hvozdíky. A v zimě si stále můžete užívat vůni jehličnanů či cesmíny.

Pečlivě plánujte umístění rostlin

Při výběru rostlin si dobře rozmyslete, kam je umístíte, abyste co nejlépe využili jejich aroma. Zajímavé je, že některé vůně se vyvíjejí delší dobu, takže některé květiny, například čokoládová krásenka, mohou vonět přitažlivěji na dálku.

U oken domu nebo u oblíbených míst k posezení můžete zasadit voňavé popínavé rostliny, jako je zimolez nebo akébie pětičetná.

Zatímco mnohé vonné rostliny přirozeně provoní vzduch bez jakéhokoli kontaktu, některé aromatické rostliny obvykle uvolňují své vonné oleje pouze při dotyku. Typickými příklady jsou levandule, kterou vysadíme po obou stranách cestiček; zatímco tymián rostoucí mezi dlažebními deskami vydává při chůzi jemnou vůni.

Vyhněte se konkurenčním vůním

Při plánování smyslové zahrady myslete na vzdálenost mezi jednotlivými aromatickými rostlinami. Nechcete přece, aby si silné vůně navzájem konkurovaly, zvláště pokud se nedoplňují.

Na druhou stranu, výsadbou rostlin, jejichž vůně spolu souzní, můžete ve své zahradě vytvořit jedinečný parfém, takže se nebojte kombinovat.

Plánujte podle jednotlivých oblastí zahrady

Naplánujte si rozvržení své voňavé zahrady podle klíčových prvků v zahradě, ať už jde o místa k sezení, vodní prvky, nebo zahradní sochy, protože ty umocní smyslový zážitek.

Obvyklou volbou je cesta kolem centrálního prvku. Tím může být cokoli: lavička, hlavní záhon, nebo například vodní prvek. Fontána může být skvělý způsob, jak vůně obohatit o další aspekt – zvuk.

Voní nejen květiny

Kromě aromatických květin existuje řada rostlin, které vydávají příjemné vůně, a tak si rozšíříte obzory o další druhy rostlin. Ovocné stromy, jako jsou jabloně a hrušně, často jemně voní, když kvetou nebo když dozrají jejich plody.  

Nezapomeňte na aromatické keře, jako jsou šeřík, pustoryl, kalina vonná.

S vůní do výšin! Využijte popínavé rostliny

Nejkrásnější popínavé rostliny, jako jsou zimolez, jasmín a růže, patří také k těm nejvoňavějším. Zaplnění vertikálních ploch aromatickými rostlinami je nejen pastvou pro oči, ale může také pomoci zamaskovat nevábný povrch zdi či nudný plot.

Při pěstování popínavek budete potřebovat nějakou podpůrnou konstrukci. Naštěstí existuje mnoho úžasných nápadů na mříže, které jsou jak vizuálně atraktivní, tak praktické.

Zdroj: homesandgardens.com, houseandgarden.co.uk

Související články