Jakmile bylo jasné, kde na zahradě bude stát, začala majitelka sázet stromy a keře. K nejstarším patří borovice a dvě hlošiny, které si oblíbila kvůli šedostříbrným listům a voňavým květům. Že jsou prospěšné, protože zásobují půdu dusíkem, zjistila až později. „Miluju stromy a pořád je dosazuju. Kupuju co nejlacinější, malinké a nejradši mám fázi růstu, kdy si koukáme navzájem do očí,“ říká majitelka.

Cesta do Anglie

Začátkem století ještě nebylo tolik zahradnické literatury a televizních programů. „Z okolí jsem znala jen – jak tomu s nadsázkou říkám –‚urnové háje‘ se spoustou jehličnanů, nebo zahrady užitkové,“ směje se majitelka.

Pak jela s cestovní kanceláří do Anglie na zájezd spojený s návštěvami zahrad. Tam pochopila, co se jí líbí, a okolí domu začala pozvolna přizpůsobovat anglickému stylu. „Většina knížek byla v angličtině, internet byl v plenkách, ale hledala jsem informace o rostlinách i designu, kde se dalo,“ vzpomíná Eva Fenclová.

Velký výškový rozdíl

Před deseti lety se přihlásila na kurz k inženýrce Renatě Zahrádkové a spousta věcí jí došla. „Člověk neví, proč se mu líbí právě tenhle styl a jak ho udělat. Vhodný kurz mu pomůže vyvarovat se chyb, dozví se, jaké typy rostlin se mezi sebou snesou a co se k sobě hodí,“ doporučuje.

„Zahradu mi nikdo nenavrhoval, udělala jsem si ji sama, kromě terénních prací, které jsem zadala firmě.“ Stavební firma zvládla rozčlenit šestimetrový výškový rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem pozemku pomocí suchých zídek a schodiště. Na nejvyšším místě stojí romantický altán, z nějž je výhled přes údolí, i když ho už poněkud zakrývají vzrostlé dřeviny.

Rozkvetlý trávník

Trávník tvoří pouhých deset procent zahrady, zbytek jsou záhony bez umělého ohraničení, i když některé sousedí se zídkami nebo schody. „Trávníku říkám plevelník, je totiž plný jetele a pampelišek, do anglického trávníku má daleko. Ale jsem ráda, když kvete, když je zahrada plná včel a ptáků. Nedaleko je včelařská farma, sousedi mají pět včelínů, tak to u nás celou sezonu bzučí. Jen si musím dávat pozor, abych na včelu nešlápla,“ vysvětluje Eva Fenclová. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o zajímavé zahradě dozvědět ještě víc?

  • Kde se našlo místo pro pěstování zeleniny
  • Jak probíhá na zahradě hospodaření s vodou
  • Jak je možné omezit na některých místech růst plevele
  • Proč je důležité pracovat s bioodpadem
  • Jak je možné snížit výskyt klíšťat na zahradě
  • Přehled nejzajímavějších rostlin na zahradě

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 16. května 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články