Proč si kupovat nový nábytek, když tento jednoduchý věšák dokáže zhotovit i kutil-začátečník. Věšák na oblečení poslouží doma nebo na chatě, hodí se do každého bytu a jeho rozměry můžete přizpůsobit prostoru, který na něj máte k dispozici.

Vylepšit svůj domov pěkně a rychle slibuje těchto 10 projektů, každý zvládnete do 30 minut:

Zdroj: Youtube

Připravte si předem

Na věšák potřebujete 4 latě dlouhé například 200 cm, dále kulatou tyč (na ni pověsíte ramínka s oděvy), hranatou lištu (poslouží na zpevnění konstrukce věšáku) a dřevěnou vkládací polici (běžně k dostání v hobbymarketech).

Ještě si nachystejte metr, akumulátorovou vrtačku s vrtákem do dřeva (tzv. sukovník), vruty, brusnou houbičku, bezbarvý lak Balakryl Polyurex, plochý lazurovací štětec, lakovací váleček, ochranné rukavice a pilku.

Jak má být vysoký

Vždycky je praktické, když na tyč na ramínka vidíte přímo. Abyste se k ní neskláněli, ale ani nemuseli stoupat na špičky. Výšku věšáku řešte rovněž s ohledem na délku oděvů, které na něj budete věšet. A podle toho lze zakrátit latě, nebo zůstat u jejich 2metrové délky.

Postup krok za krokem

  • Nejprve si na latě vyznačte místo, kde budete vrtat kulaté otvory sukovníkem tak, aby se do nich dobře vešla tyč na ramínka (jde asi o 30 cm od krajů latí). Otvory provrtejte skrz celou tloušťku latí.
  • Poté si z hranaté lišty uřízněte 2 kusy o délce zhruba 36 cm.
  • Všechny dřevěné díly před natíráním zbruste. Pokud byste chtěli využít například starší latě atd., nejprve je očistěte a zbavte případné mastnoty.
  • Nyní se pusťte do lakování, v našem případě se použil polyuretanový lak. Ale pokud chcete věšák veselejší, sáhněte po krycí barvě. Na větší plochy lak naneste válečkem, na menší dřevěné díly stačí štětec. Jakmile lak zaschne, povrch mírně zdrsněte a naneste další vrstvu nátěru, opět počkejte, až důkladně zaschne.
  • Na každou dlouhou lať z vnitřních stran odměřte například 25 cm (může to být o pár centimetrů méně, či více, je to na vás), místa označte.
  • Jak věšák sestavit? Dvě latě překřižte, aby se vyvrtané kulaté otvory překrývaly, totéž proveďte s další dvojicí latí - v tomto kroku se vám hodí pomocník.
  • Když do otvorů vložíte kulatou tyč, základ věšáku bude hotový. Aby se však konstrukce věšáku "nerozjížděla", v dolní části ji zpevněte připravenými hranatými lištami. Přiložte je na označená místa a spojte s konstrukcí pomocí vrutů.
  • Když nechcete polici, věšák už můžete vyžívat. V opačném případě polici přivrtejte k lištám a máte hotovo.

Zdroje:

Související články