Morové epidemie, které ničily Evropu čtyři století, dodnes v mnoha zemích připomínají pamětní sloupy. Stavěly se jako pomníky dokládající obrovské lidské tragédie, současně měly symbolicky fungovat jako ochrana před příchodem další morové rány.
Olomoucký sloup Nejsvětější Trojice je mezi ostatními pamětihodnostmi tohoto typu unikátní z více důvodů, a proto od roku 2000 patří na Seznam světového dědictví UNESCO.
Otevřená galerie
Morový sloup Nejsvětější Trojice se nachází v historickém jádru Olomouce na Horním náměstí, jde o typickou ukázku moravského baroka 18. století. Stavěl se 38 let, k jeho vysvěcení došlo roku 1754. Při slavnostním aktu byla přítomna i jediná vládnoucí žena na českém trůnu Marie Terezie spolu se svým manželem.
Morový sloup měří 32,25 metru, průměr kruhové základny je 17 metrů. V podstatě jde o volně přístupnou galerii sochařského umění pod širým nebem, zcela výjimečné je umístění malé kaple přímo v těle sloupu.
Bohatou a umělecky velice kvalitní výzdobu tvoří 18 soch světců, 12 figur světlonošů, 12 reliéfů apoštolů, dále sousoší Nanebevzetí Panny Marie a špici dominuje sousoší Nejsvětější Trojice. Ve střední Evropě je taková koncentrace barokních soch v rámci jednoho díla naprosto unikátní, v Česku jde o nejvyšší sousoší.
Olomouc sobě
S myšlenkou monumentálního morového sloupu přišel kameník Václav Render, který se podílel už na vzniku staršího Mariánského sloupu na Dolním náměstí. Nový památník chtěl pojmout více velkolepě, což se mu podařilo, rovněž ho podpořil finančně.
Po smrti Rendera na jeho práci navázali další Olomoučané, nicméně monument byl dokončený až za života Jana Ignáce Rokického, syna jednoho z pokračovatelů kameníka Rendera. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)
Chcete se o Olomouci a morovém sloupu dozvědět ještě víc?
- Tvůrci morového sloupu
- Výzdoba a použité materiály
- Jak pomáhá průběžná údržba a restaurování
- Dominanty Horního a Dolního náměstí
- Další pamětihodnosti historické památkové rezervace
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v listopadovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 17. října 2024.