Původně bydleli manželé se dvěma dospívajícími dcerami v domě postaveném před téměř dvaceti lety. „Mysleli jsme, že v něm dožijeme, rozhodně jsme neplánovali další stavbu,“ vzpomíná majitelka. Kousek od svého domu ale před sedmi lety koupili za výhodnou cenu pozemek jako investici a nic nenasvědčovalo tomu, že by zde chystali další dům. 

Raději stavět 

Po sedmnácti letech života v původním domě zařízeném předměty, které už neodpovídaly dnešnímu standardu, se začali manželé bavit o tom, jak by bylo bydlení potřeba zrekonstruovat a dát mu nový styl. Nakonec však došli k názoru, že vhodnějším řešením bude na volném pozemku postavit nový dům a ten starý potom prodat.

Tuto variantu podpořil nejen širší sortiment zařizovacích předmětů, ale také lepší nabídka služeb, finanční situace rodiny a chuť pustit se do něčeho nového.

Základem jsou spolupracovníci 

Právě zkušenosti z předchozí stavby a také metodický přístup majitele přispěly k opravdu dobré přípravě, díky níž stavba probíhala velmi lehce, i když do ní neblaze zasáhla covidová pandemie. 

Základem přípravy byla rešerše. Manželé oslovili dvě architektonická studia a pět stavebních firem. Nakonec vsadili na brněnského architekta Martina Kareše, jehož realizace modernistických vil je zaujaly.

Na stavaře Pavla Matyáše a jeho dodavatelskou firmu IPM Building dostali manželé doporučení z více zdrojů a během stavby se ukázalo, že to byla velmi dobrá volba. Pavel Matyáš měl s vilami v modernistickém duchu bohaté zkušenosti a tam, kde v projektu občas chybělo detailní prováděcí řešení, si dokázal velmi dobře poradit. A přestože jeho služby nebyly úplně levné, majitelé spolupráce s ním rozhodně nelitovali.

Posledním vrcholem trojúhelníku byl stavební dozor, který zajišťoval již osvědčený stavař. Díky jeho spolupráci s dodavatelskou firmou stavba běžela opravdu hladce, o čemž vypovídá i to, že od prvního kopnutí do země ke stěhování neuplynuly ani dva roky. 

Od návrhu k realizaci 

Architekt znal místo, kde se stavební pozemek nacházel, a tak navrhl dům nejen majitelům, ale i lokalitě na míru. Ze dvou variant návrhu si majitelé jednu vybrali, a tu pak během několika schůzek doladili k dokonalosti.

Od položení základů už vzali věc do rukou dodavatel a stavební dozor, díky jejichž dobrému fungování stavba rychle rostla. V jejich režii probíhaly i venkovní zásahy – bylo třeba dopředu budovat bazén a terasu a také elektrické rozvody do míst budoucího venkovního osvětlení. 

Nápaditě osvětlené interiéry 

Součástí architektonického návrhu byly nákresy interiérů dolního podlaží, ty se ale nakonec neuplatnily, počítaly totiž se zařízením z brněnských nábytkářských ateliérů, což nebylo při stavbě v době covidu úplně praktické.

Na doporučení stavebního dozoru manželé oslovili studio Yuar se vstřícnou interiérovou architektkou Martinou Zachariášovou, s níž vnitřní zařízení doladili. „Byl ale covid a já byla hrozně zklamaná,“ popisuje majitelka. „Nejvíc jsem se těšila, až budu chodit po studiích s obkladačkami, nábytkem a světly a budu vybírat ze současné skvělé a bohaté nabídky – nakonec jsme s architektkou musely volit ze sortimentu na internetu, kde si na nic nelze sáhnout, maximálně nás někdo výjimečně tajně vpustil do svého showroomu.“ (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Zajímají vás i další informace o novostavbě?

  • Důležitý výběr svítidel
  • Volba a dokončení knihovny
  • Výhody moderního interiéru
  • Řešení zahrady a okolí domu
  • Informace o projektu 

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 16. května 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články