Listy čistce vlnatého (Stachys byzantina) jsou pokryty hustou vrstvou drobných bílých chloupků, které jsou na dotek hedvábné a dodávají jim stříbřitý vzhled. Tato rostlina je nezbytným doplňkem smyslových zahrad a jistě potěší děti, které si mohou hladit její hebké listy. Ačkoli se nejčastěji pěstuje pro své listy, má také spoustu drobných růžových květů, které jsou vyhledávány včelami.

Kromě toho, že je velmi příjemné se jich dotýkat, slouží stříbřité listy také jako dokonalé pozadí pro okolní rostliny, které díky neobvyklé struktuře a barvě čistce krásně vyniknou. 

Zaječí ucho je bujně rostoucí rostlina. Vytváří plazivé lodyhy, které zakořeňují do okolní půdy a vytvářejí hustý porost. Jelikož kořeny nejsou hluboké, lze rostliny snadno vytáhnout a nechat je jen tam, kde je chcete.

Díky tomu je čistec vlnatý vhodný jako půdopokryvná rostlina pro místa na plném slunci a do chudých půd. Také se snadno sama vysemeňuje, takže odstraňování odkvetlých květních stvolů omezuje šíření.

Zdroj: Youtube

Jak pěstovat čistec vlnatý

Pěstování zaječích uší je ideální pro všechny, kteří hledají atraktivní rostliny a nechtějí se o ně příliš starat. Preferují dobře propustné půdy na plném slunci nebo v polostínu. Chcete-li mít tuto rostlinu na stanovišti s těžkou půdou, na dno výsadbové jámy nasypte silnou vrstvu štěrku, která usnadní drenáž, zatímco přidáním vrstvy štěrku pod listy snížíte kontakt s půdou a zabráníte jejich budoucímu uhnívání.

Jakmile se rostlina uchytí, je velmi odolná vůči suchu. Zálivku jí dopřejte jen ve velmi suchých obdobích. Jelikož pochází z oblasti Kavkazu, daří se jí dobře v chudých půdách a není třeba ji přihnojovat. 

Čistec vlnatý vytváří nízký porost, ale v létě z něho vyskočí až půl metru vysoká květenství. Z toho důvodu je ideální pro přední až střední části záhonů. Někteří zahradníci dokonce odstraňují květy a upřednostňují jen atraktivní listy. Dobře se uplatní také v květináčích, kde působí jako dokonalý podklad pro různobarevné rostliny.

Jak množit čistec vlnatý

Lze ho sice množit ze semen, ale nejjednodušším způsobem je dělení trsů na jaře nebo na podzim. Stačí vykopat kořenový bal, ostrým rýčem nebo nožem ho rozdělit na dvě až tři části tak, aby ve všech zůstal dostatek kořenů, a ty pak přesadit na nové místo. Prvních několik týdnů, dokud se rostliny neujmou, důkladně zalévejte. Odkopky se velmi rychle rozrostou. 

Co trápí zaječí uši?

Tyto rostliny obvykle netrpí žádnými škůdci ani chorobami. Ve vlhké půdě nebo po silném dešti však mohou listy zdánlivě „vadnout“ a hnít. Jakmile si všimnete zahnívajících listů, odstraňte je, aby se hniloba nerozšířila na zbytek rostliny, a pokud můžete, omezte zalévání. Pokud je problém s drenáží, můžete rostlinu vykopat a na dno výsadbové jámy nasypat silnou vrstvu štěrku.

Související články