Stračky (Delphinium) mají velmi výrazné, dramatické květy, které na záhonech nemůžete přehlédnout. V červnu a červenci vytvářejí vysoké květní klasy dorůstající až dvou metrů. Asi nejznámější jsou se safírově modrými květy, ale vyskytují se také ve fialové, růžové, bílé, a dokonce i červené barvě. Květy mají jednoduché i dvojité, v závislosti na odrůdě.

Ostrožky či také stračky dodávají okrasným výsadbám výšku i barvu a dobře se kombinují s růžemi, pivoňkami či jinými vysokými květinami, jako jsou lupiny a divizny. Jejich květy milují opylovači a ve váze vypadají úchvatně.

Stračky patří do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) a v Evropě se pěstují již po staletí. Slovo delphinium (někdy uváděno delfinium) pochází z řeckého delphinos, což znamená delfín. Rostlina ho pravděpodobně získala kvůli tvaru otevírajících se květů.

Jaké stračky si vybrat?

Většina straček jsou odolné trvalky, ale k existují i jednoleté a dvouleté odrůdy.

 • Nejčastěji se na zahradách potkáváme s ostrožkami ze skupiny Elatum, které jsou nejvyšší a zdobí je trsy jednoduchých nebo dvojitých květů dosahující až dvoumetrové výšky.
 • Stračky Belladonna jsou nižší, s volnějším, větveným habitem a jednoduchými květy.
 • Pacific Hybrids byly vyšlechtěny v 50. a 60. letech 20. století a jsou to krátkověké trvalky nebo dvouletky. Vypadají podobně jako stračky Elatum, ale jsou nižší.
 • Ostrožky Magic Fountain jsou nízké a kompaktní, vhodné do menších zahrad.

Ať si vyberete tu, či onu, pokud je po odkvětu seříznete až k zemi, budete v září odměněni druhou záplavou květů.

Jak pěstovat stračky

Všechny stračky mají rády dobře propustnou půdu a plné slunce. Ve stínu kvetou slabě a ve špatně odvodněné či zamokřené půdě se jim nedaří. Měly by být chráněny před větrem, protože vysoké květní klasy se mohou snadno ohnout nebo zlomit.

Stračky se vysazují na jaře nebo začátkem léta na záhony či do nádob. V této době jsou k dostání v zahradnických centrech a jejich výběr je opravdu široký.

Nově vysazené rostliny během prvního léta pravidelně zalévejte, abyste udrželi půdu kolem kořenů vlhkou. Vodu jim musíte pravidelně dodávat, i když dobře zakoření. Zkrátka, když si je vysadíte, musíte počítat s tím, že od vás budou vyžadovat pravidelnou péči a závlahu, jinak se nádherné záplavy květů nedočkáte.

Rostliny pěstované v nádobách v zimě chraňte před nadměrnou vlhkostí a přemístěte je do chladného skleníku nebo do dešťového stínu pod přesahem střechy. To zlepší jejich odolnost vůči chladu.

Pro bohatou násadu květů od začátku června až do konce srpna každý týden přihnojujte tekutým hnojivem bohatým na draslík.

Nezapomeňte na oporu

Tyto výrazné rostliny mají silné, ale křehké stonky, proto po dobu kvetení potřebují oporu, aby se při větru nebo pod tíhou květů nezlomily.

Kolem trsu zapíchněte do země alespoň tři opory, které můžete spojit silnějším provázkem, o který se rostliny opřou. Případně použijte kovové podpěry s mřížkou, skrz kterou mohou stonky prorůstat. Tyto podpěry dejte k rostlinám brzy na jaře, když stračky dosáhnou výšky 30 cm.

Obzvláště vysoké stonky přivažte k opoře, která bude stejně vysoká, jako rostlina. Použít lze například větve lísky, nebo bambusové tyče prodávané v zahradnictvích.

Jak na bohatou násadu květů

 • Chcete-li vypěstovat obzvláště vysoké květní stonky, prořežte na jaře mladé výhony a ponechte jen pět až sedm nejsilnějších.
 • Uvadlé květní trny vytrvalých straček seřízněte u země, abyste podpořili další příliv květů.
 • Nezapomeňte, že listy ostrožek mohou dráždit pokožku, proto při stříhání nebo manipulaci s rostlinami používejte rukavice.

Jak rozmnožovat stračky

Stračky se dobře pěstují ze semen. Vybrané odrůdy vysévejte od února do června nebo v září či říjnu. Výsev provádějte jednotlivě, do malých květináčů a udržujte při teplotě 10-15 °C.

Ale asi nejlepší metodou množení ostrožek je řízkování. Řízky se odebírají na jaře od báze rostliny.

Choroby a škůdci

 • Na jaře, jakmile se objeví nové výhony, chraňte stračky před slimáky a plži. Ti dokážou zničit mladé rostlinky během několika dní. Na ochranu použijte česnekový postřik nebo organické granule proti slimákům.
 • V suchém počasí mohou být ostrožky náchylné k padlí, proto je pravidelně zalévejte.
 • Mohou být také napadeny rzí, která způsobuje rezavě zbarvené puchýře na listech. Postižené listy okamžitě odstraňte.
 • Černá skvrnitost straček je bakteriální infekce, která způsobuje velké černé skvrny na listech. Vyskytuje se zejména ve vlhkém létě a může ovlivnit zdravotní stav celé rostliny. Jedinou obranou je odstranění postižených rostlin, abyste zachránili alespoň některé.

Související články