Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) dorůstá výšky asi 3,5 m a šířky 2,5 m, takže je tedy vhodný pro menší i větší pozemky. Při pěstování na správném místě se o sebe postará sám a bez jakékoliv pozornosti v druhé půlce léta vykvete tisíci nádherných květů. 

Ibišek syrský pochází ze západní Asie. Je národní květinou Jižní Koreje a objevuje se na jejích státních symbolech včetně bankovek a pečeti prezidenta.

Kvetení a olistění

Všechny odrůdy ibišku syrského kvetou v druhé půlce léta přibližně tři týdny, při teplém a suchém počasí se květy drží o něco déle. Pokud se na rostlinu v tomto období pozorně podíváte, zjistíte, že jednotlivé kvítky žijí jen několik dní, ale rostlina postupně nasazuje nové a nové, takže se zdá, že je po celou dobu pokryta barvami.

Květy původních odrůd, růžové s tmavším vnitřním kruhem, jsou podle všech měřítek velmi atraktivní. Od 60. let 20. století šlechtitelé vytvořili velké množství nových odrůd, od čistě bílých přes fialové až po modré odstíny. Nejnovějšími přírůstky sortimentu jsou poloplné květy.

Ibišek syrský velmi pozdě nasazuje listy. Obvykle se začínají objevovat až v polovině května. Proto si dejte pozor, abyste nad ním zbytečně nezlomili hůl v domnění, že zmrzl.

Tento keř však velmi ochotně vytváří semena, a pokud se pěstuje na neudržovaném záhoně, semena často vyklíčí a na jaře začnou růst. 

Pěstování ibišku syrského

Ibišek syrský pěstujte ve vlhké, dobře propustné půdě a na plném slunci nebo v polostínu. Nejlépe kvete na místě, kam dopadá alespoň 8 hodin jasného slunečního světla denně. Při výsadbě v polostínu má méně květů a roste hodně do šířky.  

Nejvhodnější dobou pro výsadbu je jaro nebo začátek podzimu. Začněte vykopáním jámy hluboké jako kořenový bal rostliny. Šířka by měla být o několik centimetrů širší než kořenový bal. Rostlinu zasaďte do jámy a upravte hloubku tak, aby vrchol kořenového balu byl v úrovni okolní půdy. Zasypte výsadbovou jámu zeminou a jemně ji utužte, abyste odstranili vzduchové kapsy. Rostlinu důkladně zalijte. Na kořenovou zónu rozprostřete 2 cm silnou vrstvu mulče, abyste zachovali půdní vlhkost a zabránili růstu plevele. 

Syrský ibišek snáší různé půdní druhy, ale nejlépe roste ve vlhké, dobře propustné půdě. Spolehlivě si poradí s chudou, neúrodnou zeminou stejně jako písčitou, či dokonce jílovitou půdou. Vyhněte se výsadbě na přemokřeném či bažinatém stanovišti.

Tato rostlina nepotřebuje přihnojovat. Pokud je půda lehká, písčitá a obecně bez živin, přimíchejte každé jaro do kořenové zóny dva centimetry silnou vrstvu dobře rozleželého kompostu. Kompost dodá živiny a zároveň obohatí strukturu půdy. 

Je nutné řezat syrský ibišek? 

K dobrému růstu a kvetení řez nepotřebuje, ale každoroční prořezání pomáhá regulovat velikost tohoto rychle rostoucího velkého keře, a také zvyšuje velikost květů. 

Koncem zimy nebo začátkem jara odstraňte poškozené, nemocné nebo odumřelé dřevo. Poté zkraťte příliš dlouhé stonky na třetinu jejich délky a větve rostoucí v nepřehledných úhlech zkraťte zpět k hlavnímu stonku nebo základně rostliny. 

Související články