Přestože existuje spousta druhů orchidejí, které mohou potěšit vaše oko, v českých interiérech se setkáte nejčastěji s orchidejemi rodu Phalaenopsis. Těm se bude dařit i v bytech a domech o běžné pokojové teplotě. Vyhovuje jim i teplota kolem 20 °C. Navíc jim stačí méně světla než ostatním druhům orchidejí.

Zdroj: Youtube

Jak pěstovat orchideje, aby se jim dařilo?

Péče o orchideje není náročná, když víte, jak se o ně starat správně. Nejprve musíte zjistit, jaký druh orchideje máte doma. Protože není orchidej jako orchidej. A každá může vyžadovat trochu jinou zálivku a potřebné množství tepla či světla.

Přestože má většina orchidejí ráda světlo, nevystavujte je přímým slunečním paprskům. Ty mohou listům způsobit nehezké spáleniny. Umístěte je na parapet, ideálně na východní.

Orchideje nesmí stát ve vodě, nevyhovuje jim ani neustále mokrý substrát. Předtím, než orchidej zalijete, zjistěte, zda je substrát opravdu suchý. Zalévat stačí jednou za týden až dva. V zimě klidně méně. Na druhou stranu nenechte rostlinu vysychat.

A jak zalévat? Zapomeňte na konev s vodou. Místo toho květináč ponořte do kýble s odstátou vodou o pokojové teplotě. Tam jej nechte chvíli stát, potom vytáhněte a nechte okapat. Občas přidejte hnojivo určené orchidejím. Množství by se mělo řídit návodem na konkrétním produktu.

Orchideje se přesazují ve chvíli, kdy přerostou kořenový bal. Vhodné jsou průhledné květináče, skrz které se k orchideji dostane víc světla. Pokud se rozhodnete orchidej osprchovat, vyhýbejte se květům, které byste takto poškodili.

Zdroj: bhg.com, thespruce.com, gardeners.com

Související články