Stručný souhrn z článku

  • V zimě lze na okenním parapetu vypěstovat čerstvou zeleninu, jako je římský salát, pak choi, řapíkatý celer, řeřicha a rukola, což je zdravé a ušetří peníze.
  • Na okenním parapetu lze snadno vypěstovat zeleninu jako římský salát, pak choi a řapíkatý celer, které po odříznutí a ponoření do vody brzy vyrostou nové listy.
  • Lze také pěstovat bylinky jako řeřichu a rukolu v nádobě s buničitou vatou nebo substrátem, které poskytnou čerstvé listy během několika týdnů.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
 
 
 

Podpořte právě teď svou kondici něčím naprosto zdravým a zároveň chutným. Přestože si zrovna v tomto období nemůžete utrhnout na zahrádce dávku čerstvých vitaminů, můžete si ji vypěstovat doma. Nejenže si zpestříte jídelníček, ale také ušetříte spoustu peněz a dodáte svému tělu tu správnou dávku energie.

Vypěstujte si římský salát, pak choi i řapíkatý celer

Až si příště přinesete domů hlávku římského salátu, oberte většinu listů, ale zachovejte košťál s několika středovými světle zelenými lístky. Umístěte jej do obyčejné misky s vodou napuštěnou do výšky asi dvou centimetrů a postavte ji na okno. Vodu, která se bude odpařovat, zlehka dolévejte. Po několika dnech začnou rašit nové lupeny. V tu chvíli košťál přesaďte do truhlíku a možná budete překvapení, jak brzy doroste nová hlávka.

Stejně pak můžete postupovat i s choi, což je druh čínského zelí vhodný nejen do salátů, ale také například do různých asijských pokrmů.

Do salátů se vám určitě bude hodit i řapíkatý celer. Uřízněte řapík zhruba pět centimetrů od kořene, ponořte jej do teplé vody a postavte na slunné místo. Nové lístečky by uprostřed stonků měly vyrazit zhruba do týdne. Pak můžete staronovou rostlinku zasadit do květináče.

Vypěstovat si můžete i bylinky. Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Youtube

Řeřicha

Za oknem můžete přes zimu snadno pěstovat i řeřichu. Potřebujete jen sáček semínek, plochou nádobu, jako jsou tácek nebo talířek, a trochu substrátu či buničiny. Semínka hustě nasypejte na navlhčený podklad. Nikdy nesmějí vyschnout, jinak je už nic neoživí.

Během pár dní se rostlinky vytáhnou zhruba do výšky necelého centimetru a můžete sklízet. Řeřicha, která kromě vitaminů B a C obsahuje také vápník, železo a hořčík, se používá stejně jako pažitka, tedy do pomazánek, salátů nebo jen tak na chleba s máslem. Má příjemnou, lehce štiplavou chuť.

Rukola z truhlíku

Jestli jste si oblíbili drobné zelené saláty, můžete si i v zimě vypěstovat na parapetu rukolu. Při rychlení v miskách s buničitou vatou vyroste ke sklizni za 10 až 14 dní, při pěstování v truhlících se substrátem pro sklizeň mladých listů za 6 až 8 týdnů.

Při sadbě do truhlíku vysejte semínka do substrátu zhruba centimetr hluboko, nebojte se hustého výsevu, ať jsou rostlinky blízko u sebe. Truhlík postavte na parapet, aby měly rostlinky dostatek světla, a pravidelně zalévejte.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, nkz.cz

Související články