Krása pěstování cibulovin v květináčích spočívá v tom, že nádoby jsou přenosné. Přes zimu je můžete nechat někde stranou, a když přijde jejich čas, vystavíte je na terasu nebo na zápraží. Můžete si s nimi hrát a aranžovat je podobně jako kytice. Pomocí nádob lze vytvořit působivá aranžmá, která mohou směle soupeřit s výsadbou na záhonech. 

Každé zhruba tři roky je třeba substrát v květináčích vyměnit, cibule vyjmout, zkontrolovat a v případě potřeby vyhodit všechny deformované, poškozené, shnilé nebo staré kusy a nahradit je novými.

Způsoby výsadby cibulovin do nádob

Do každého květináče můžete zasadit jen jeden druh, ale proč nebýt odvážnější a nezkusit několik různých cibulovin ve vrstvách? Můžete zvolit kombinaci, která bude kvést buď najednou, abyste dosáhli maximálního efektu, nebo postupně, abyste si užili květů co nejdéle.  

Pokud chcete, aby kvetly všechny současně, jednoduše si vyberte preferovanou dobu kvetení (brzy, uprostřed nebo koncem jara) a poté si v katalozích a na internetových stránkách vyhledejte své oblíbené barevné kombinace - buď kontrastní, nebo doplňkové odstíny. Hledejte také různé výšky, abyste vytvořili víceúrovňovou expozici.

Chcete-li naopak získat déletrvající expozici, vyberte si cibuloviny, které budou kvést postupně od časného do pozdního jara. Každá nová sada květů a listů pomůže zakrýt vadnoucí listy předchozího období. Za tímto účelem je třeba uspořádat vrstvy tak, aby největší, nejpozději kvetoucí cibule byly dole a nejmenší, nejranější cibule nahoře.

Jak vrstvit cibuloviny v nádobách

Zdroj: Youtube

První (nejspodnější) vrstva cibulovin by měla obsahovat ty největší a nejvyšší druhy s nejpozdnější dobou kvetení, například pozdní tulipány nebo pozdní narcisy.

Druhou vrstvu by měly tvořit o něco menší cibulky, které kvetou o něco dříve, například drobné narcisy kvetoucí v polovině sezóny. 

Horní vrstvu (pokud máte místo na tři) osaďte nejmenšími cibulovinami s nejranějšími květy, jako jsou krokusy nebo sněženky. 

Co budete potřebovat?

  • Velkou nádobu s drenážními otvory
  • Rozbité kusy květináče k zakrytí odtokového otvoru (není nutné)
  • Výběr jarně kvetoucích cibulovin, jako jsou krokusy, narcisy a tulipány
  • Zahradní substrát bez rašeliny

Jak zasadit cibuloviny do květináče v pěti snadných krocích

  1. Vyberte si velký květináč. Ujistěte se, že je alespoň 30 cm široký a hluboký, s drenážními otvory ve dně. Pokud je v květináči jen jeden velký drenážní otvor, zakryjte ho několika kousky rozbitého květináče, aby se nevyplavoval substrát.
  2. Na dno květináče dejte alespoň 10 cm substrátu a na něj naaranžujte první vrstvu cibulovin špičkou nahoru. Můžete je rozmístit poměrně těsně, jen na šířku cibulky, aby se jich tam vešlo co nejvíce.
  3. Přikryjte cibulky další vrstvou substrátu tak, aby byly cibulky zcela zakryty, a pak je jemně utužte. Poté umístěte další vrstvu cibulek, podobně jako první, a přikryjte ji dalším substrátem.
  4. Pokud máte stále dostatek místa, můžete přidat třetí vrstvu a poté výsadbu zakončit poslední 5-10centimetrovou vrstvou substrátu (přibližně trojnásobek výšky cibulovin v horní vrstvě). Jemně ji utužte a dbejte na to, aby byl vrch alespoň 2 cm pod okrajem.
  5. Pokud máte k dispozici štěrk, rozprostřete jej na povrch, abyste odradili plevel, a poté dobře zalijte, aby se kompost usadil. Umístěte květináč venku na teplé a slunné místo a těšte se, až se brzy na jaře začnou objevovat první výhonky.

Následná péče o cibuloviny v nádobách

  • Jakmile na jaře vyraší výhony, nádobu pravidelně zalévejte. Dbejte však na to, aby kompost nebyl přemokřený, většina cibulovin má raději dobrou drenáž.
  • Odkvetlé květy odstraňte, aby rostliny neplýtvaly energií na tvorbu semen.
  • Listy nechte přirozeně odumřít, aby pomohly doplnit zásoby cibulovin pro kvetení v příštím roce.
  • Po odkvětu přemístěte nádobu na méně nápadné místo až do příštího jara nebo cibuloviny na podzim přesaďte do záhonů.

Související články