Co se děje? Zdá se to trochu zvláštní. Neměl by studený vzduch spíše způsobit pocit chladu v plicích? Místo toho běhání nebo cvičení v chladu často vede k pocitu pálení na hrudi. Proč tomu tak je?
Nebojte se! Dýchání studeného vzduchu není nebezpečné, a ani když bude velmi ledový, tak vám plíce nepoškodí. Tělo si s ním umí velmi dobře poradit.
Jak se tělo brání chladnému vzduchu?
Lidské tělo se snaží udržovat teplotu kolem 37 °C a plíce uložené v hrudní dutině jsou před extrémními teplotami dobře chráněné. Pokud není organismus podchlazený, zmrznutí plic nehrozí.
Ve skutečnosti se lidská schránka na studený vzduch velmi dobře adaptuje. Disponuje celou řadou mechanismů, které umožňují ohřátí a zvlhčení dechu ještě předtím, než se dostane do plic.
Když vdechujete studený vzduch, drobné cévy horních cest dýchacích ho ohřívají na teplotu těla. Zároveň buňky, které lemují tyto oblasti, předávají vstupujícímu vzduchu svou vlhkost. To je důležité, protože studený zimní vzduch bývá velmi suchý.
Bohužel, když se tyto buňky vzdají své vlhkosti, dochází k jejich dehydrataci a podráždění. A to je právě onen pocit pálení, který často pociťujete při běhu nebo cvičení v chladném počasí.
Krásně znázorněné to máte v tomto videu:
Pomůže zrychlené dýchání?
Zrychlené dýchaní příliš nepomáhá a tělu spíš škodí. Dýcháte-li intenzivně rychlými a krátkými nádechy, může být pro tělo obtížné zvládnout ohřívání a zvlhčování přicházejícího studeného dechu. V takovém případě může být část vzduchu, který dýcháte, chladnější než tělesná teplota. Tento chladný vzduch může také dráždit plíce a způsobit zúžení dýchacích cest.
U některých lidí může zúžení dýchacích cest dokonce vyvolat příznaky astmatu. Lékaři tento jev označují jako astma vyvolané cvičením a může se vyskytnout i u lidí, kteří astmatem netrpí.
Jak v mrazu zabránit pálení v dýchacích cestách?
Hydratujte! I když nepociťujete žízeň, pravidelně při pobytu na zimním vzduchu doplňujte tekutiny formou nějakého vlažného nápoje. Vysušené buňky v hrdle, průdušnici a průduškách vám poděkují a hlavně nebudou nepříjemně pálit.
Chraňte dýchací cesty a vezměte si lyžařskou kuklu nebo si omotejte kolem nosu a úst šálu. Tkanina pomůže zachytit vlhkost, kterou jinak ztrácíte při výdechu. Když vdechujete zachycenou vlhkost, vaše tělo má méně práce se zvlhčováním chladného vzduchu. Dýchejte nosem! Nos lépe zvlhčuje a ohřívá dech než ústa.
Raději se při teplotách pod 6 °C vyhněte intenzivnímu cvičení a místo běhu se raději vypravte na dlouhou procházku, zejména pokud nejste trénovaní. Snažte se zhluboka a dlouze dýchat, aby tělo mělo dost času vdechnutý vzduch ohřát a zvlhčit.
Zdroj: Dům&zahrada, mayoclinichealthsystem.org, medicalxpress.com, wonderopolis.org, casem-acmse.org, lung.ca